Stowarzyszenie Villa Vlokmari

Wieczór z Niepodległą 2024

Wieczór z Niepodległą 2024

Samorząd lokalny miejscowości Włodary ma zaszczyt zaprosić mieszkańców na spotkanie z cyklu: 

 „Wieczór z Niepodległą”,

które odbędzie się w świetlicy wiejskiej we Włodarach 11 listopada 2024 roku o godzinie 17:00.

W programie spotkania m.in:

  • Prelekcja: „Ludzie zasługi niepospolitej.Rola duchowieństwa i Kościoła  w kształtowaniu państwowości polskiej.
  • Montaże słowno-muzyczne w wykonaniu młodzieży i dzieci ze Szkoły Podstawowej we Włodarach oraz KGW „Włodarzanki”.
  • „Patriotyczna Biesiada” przygotowana przez Burmistrza Korfantowa wraz z muzykującą grupą przyjaciół.
  • Poczęstunek -lokalne produkty i nie tylko.

Serdecznie zapraszamy.

Podczas spotkania będzie możliwość nabycia książki „Korfantów 1945-1975″, naszego gościa Pana dr Marka Misztala, która opisuje powojenne dzieje naszej gminy i ościennych miejscowości. Lektura książki pozwoli poznać nie tylko naszą gminną i włodarską historię, pejzaż ale również nasze utracone szanse na inne „jutro”.

Organizatorzy

 

Posted by Łuki in Aktualności, Samorząd, Stowarzyszenie Villa Vlokmari
„SREBRNE GODY” we WŁODARACH

„SREBRNE GODY” we WŁODARACH

Szanowni Państwo, zakończyliśmy realizację kolejnego projektu realizowanego przez naszą lokalną społeczność. Poprzez realizację Projektu „Srebrne Gody we Włodarach” jako mieszkańcy Włodar, aktywnie ukazaliśmy wpływ szeroko pojętego  Programu Odnowy Wsi Województwa Opolskiego na przemiany życia w naszej miejscowości i jej przestrzeni na przestrzeni 25 lat, czyli od momentu jego wprowadzenia aż po dziś dzień.

Realizując projekt wspólnie przez wszystkie organizacje naszej miejscowości, udowodniliśmy jak program Odnowy Wsi wpłynął również na naszą mentalność i dojrzałość organizacyjną zarówno w sferze społecznej jak i prywatnej.

Zaczęliśmy jak zwykle  od opracowania przepięknego logo projektu i papieru projektowego, który „towarzyszył” nam na każdym ogłoszeniu, komunikacie, zaproszeniu, medalach  –  pamiątki udziału w biegach,  kotylionach, które swoim  wyglądem i barwami były naprawdę piękne  i przez kolejne lata będą przypominać nam o udziale w „Spotkaniu z Niepodległą”. Te z pozoru drobne działania i związane z nimi rzeczy,  były i są bardzo ważnym elementem naszego projektu. To promocja, ale przede wszystkim trwała pamiątka, z udziału w tych przedsięwzięciach, które je upamiętniły. 

Kolejna,  już trzecia edycja Biegów Niepodległości, tym razem okazji 25 lecia Programu Odnowy Wsi woj. opolskiego oraz o puchar Burmistrza Korfantowa i Starosty Nyskiego – ile starań, żmudnej pracy  i obaw organizacyjnych o frekwencję, pogodę itd. Modernizacja naszej drogi powiatowej, również „nie napawała optymizmem” w zakresie frekwencji.

Było SUPERR!. Dopisały dzieciaki i dorośli. Wg list startowych – ponad 210 uczestników!

Przeszło to nasze oczekiwania.

Po raz kolejny udało się. Nie sposób w tym miejscu podziękować bardzo serdecznie naszym przyjaciołom z Runners Team Nysa, którzy organizacyjnie i merytorycznie pomogli nam zorganizować zawody. Dziękujemy

A na koniec, każdy uczestnik mógł się delektować produktem lokalnym naszego KGW „Włodarzanki”,  smażonymi pierożkami. Wg opinii biegaczy „smaki rewelacyjne”. 

Nie zabrakło również pucharów, które wręczali Marszałek Województwa, Starosta i nasz Burmistrz.

To były piękne chwile , przepojone radością u najmłodszych a spełnieniem u „starszych”. 

 Dodatkowo, zabudowaliśmy na placu przy świetlicy, kolejny stół rekreacyjno-piknikowy, betonowy
z ławkami i z umieszczoną w blacie stołu mapą naszego Województwa i logo 25 lecia programu Odnowy Wsi.  Jego zabudowa w miejscu spotkań mieszkańców jest kolejnym trwałym śladem naszej dojrzałości organizacyjnej, którą nabyliśmy podczas realizacji zadań zw. Odnową Wsi w woj. Opolskim. Zabudowa stołu również na trwale uzupełniła  przestrzeń miejscowości wokół naszej świetlicy. 

„Wieczór z  Niepodległą” –kolejna odsłona(czwarta) organizacji obchodów Dnia Niepodległości w naszej miejscowości. Przy okazji chcieliśmy podsumować nasze działania projektowe a przede wszystkim wykazać naszą dojrzałość patriotyczną, organizacyjną oraz edukacyjną. Ilość uczestników przeszła nasze wyobrażenia, 220 pięknych kotylionów wystarczyło dla tych co przybyli pierwsi. Nie zawiedli również zaproszeni goście i prelegenci. Nasz prelegent dr Marek Misztal, bardzo ciekawym audiowizualnym przekazem przedstawił  „Nową rzeczywistość – mieszkańcy Włodar po przesiedleniach”

Była to nasza lokalna historia. Wielu z obecnych było bardzo zaskoczonych i sentymentalnie rozczulonych, gdy podczas prelekcji usłyszeli o swoich dziadkach, pradziadkach, krewnych, którzy brali udział w budowaniu nowego życia w Nowej Ojczyźnie. To był niesamowity powrót do wspomnień z dzieciństwa, u niektórych pojawiły się łzy i bardzo sentymentalne wspomnienia.  Nie był to łatwy okres dla naszych mieszkańców, naszych dziadków, ojców i matek.

Prelekcja „Nasze Srebrne Gody z Odnową Wsi ”, ukazała w bardzo przejrzysty i zwięzły sposób genezę i podstawowe filary Odnowy Wsi w naszej miejscowości na przestrzeni ostatnich 25 lat. Wiedza, odwaga, współpraca i wspólne wartości to swego rodzaju dekalog sukcesu każdej działalności społecznej. Wyniki tej wzajemnej współpracy wszystkich naszych organizacji, są godne podziwu i mogą stanowić dobry przykład dla kolejnych pokoleń.

Montaże słowno-muzyczne młodzieży i dzieci z naszego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, były bardzo ujmujące, wzniosłe i pełne energii. Przepiękne tańce z wykorzystaniem atrybutów w barwach narodowych oraz solowe występy wokalne młodzieży i młodych adeptów grających na instrumentach, bardzo wzruszyły i  zostały nagrodzone ogromnymi oklaskami oraz uznaniem. 

Był czas również na promocję lokalnego, kolejnego produktu autorstwa naszego KGW „Włodarzanki”. uczestnicy spotkania mieli okazję wypróbować pieczone paszteciki z bardzo smakowitym barszczykiem. Smakowało SUPERR. A koleżanki i koledzy z Rady Sołeckiej, OSP i SRW zadbali o to,
że każdy uczestnik uroczystości mógł poczuć lokalny produkt, nie tylko naocznie ale również smakowo. 

A na koniec tuż przed  okazjonalnymi przemówieniami, niespodzianka – wspaniały tort w barwach narodowych i z logo naszego projektu. Smakował niesamowicie. Wystarczyło dla wszystkich!

Przemówienia okazjonalne gości,  były pełne przejmujących i dobrych słów, wzruszeń i podziękowań. DZIĘKUJEMY! 

„Wieczór z Niepodległą” zakończyła, przygotowana przez Burmistrza Korfantowa patriotyczna biesiada  przy akordeonie. Burmistrz Janusz Wójcik bardzo profesjonalnie  i rytmicznie „operował” swoim akordeonem i wspólnie ze wszystkimi wraz  na prędce zmontowanym chórkiem, zachęcał do radosnego śpiewania. Było pięknie i radośnie!

PODSUMOWANIE

Zakończyliśmy nasz projekt, nasze „Srebrne Gody”. Czas na odpoczynek, ładowanie akumulatorów, szukanie nowych pomysłów a może nowych wyzwań?

Dziękujemy wszystkim, którzy napisali, realizowali, wspomagali, wspierali, koordynowali i rozliczali nasz projekt. Możemy być dumni, że po raz kolejny udało się nam wspólnie i z sukcesem zakończyć tak duże wyzwanie i zrealizować je na rzecz naszej Małej Ojczyzny.

 Przyznana dotacja z UMWO w Opolu wyniosła 10 000 zł.

W załączeniu prezentacja z realizacji  projektu pdf.

Posted by Łuki in Aktualności, Stowarzyszenie Villa Vlokmari
,,W krainie Bachusa”

,,W krainie Bachusa”

           Z dużą ulgą i spełnieniem, informujemy o zakończeniu realizacji projektu  pn. „W krainie Bachusa”. Projekt realizowany był przy udziale wszystkich organizacji społecznych działających we Włodarach i trwał ponad 8 miesięcy.  

Tym razem nasze działania były skierowane  na edukację  z zakresu podstawowych zasad rozmnażania, zakładania i pielęgnacji  krzewów winorośli  oraz utrwalenia wiedzy  z zakresu prac pielęgnacyjnych, cięć korekcyjnych i odmładzających drzew owocowych.

Uczestnicy naszych działań zdobyli podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony, pielęgnacji, zakładania, rozmnażania tradycyjnych i deserowych odmian winogrona oraz utrwalili wiedzę z zakresu pielęgnacji drzew owocowych.

Po zakończeniu realizacji projektu, możemy stwierdzić, że przeprowadzone działania, bardzo skutecznie wpłynęły na podniesienie świadomości ekologicznej uczestników. Udało się nam osiągnąć wszystkie zakładane cele i rezultaty.

Poznane podstawowe zasady pielęgnacji, zakładania, rozmnażania tradycyjnych i deserowych odmian winogrona uświadomiły uczestnikom jak ważnym elementem w uprawie winorośli jest znajomość odmian, terminowość zabiegów i sposobów ich wykonania. Jest to wymagająca praca, która przynosi satysfakcję gdy posiada się odpowiednią wiedzę, doświadczenie i staranność w jej wykonywaniu. 

Utrwalenie wiedzy w zakresie  prac pielęgnacyjnych, cięć korekcyjnych i odmładzających drzew owocowych, znacząco podniosło odwagę i doświadczenie w dbałości o drzewa owocowe. 

W obliczu zmieniających się z dnia na dzień cen, na pomyślny przebieg realizacji projektu w  bardzo dużym stopniu wpłynęło doświadczenie organizacyjne wnioskodawców i osób zaangażowanych. Przewidywalność rynku i umiejętności negocjacyjne, to doświadczenie w głównej mierze zdobyte podczas realizacji podobnych projektów z Bioróżnorodności organizowanych przez Urząd Miejski w Korfantowie,  jak również innych działań  związanych i realizowanych  w ramach programu Odnowy Wsi. 

Realizacja projektu to również szeroko rozumiana, współpraca  wszystkich organizacji społecznych, działających w naszej miejscowości. 

Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Korfantowie za przyznaną dotację(5000 zł) oraz za  wspaniałą współpracę podczas realizacji projektu, a Panu Burmistrzowi za dobre słowo, wsparcie  i okazaną życzliwość.

Dziękujemy również wszystkim uczestnikom oraz sympatykom naszych działań.

 

W załączeniu prezentacja z realizacji  projektu pdf.

Posted by Łuki in Aktualności, Stowarzyszenie Villa Vlokmari
Wieczór z Niepodległą 2022r

Wieczór z Niepodległą 2022r

            Kolejna odsłona naszych patriotycznych spotkań z Niepodległą z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości. Tym razem chcieliśmy uczcić ten dzień refleksją nad przeszłością i współczesnością naszego Kraju. A jednocześnie, zgodnie z wcześniejszymi doświadczeniami organizacyjnymi naszych Wieczornic,  oprócz nostalgii i refleksji wprowadzić odrobinę radości i wdzięczności za to, że możemy żyć w Niepodległej Ojczyźnie. Bo przecież to my, Polacy, powinniśmy każdego dnia dbać o ten przywilej. Przywilej niepodległości. Przywilej budzenia się każdego dnia w wolnym kraju.

Kolejne już czwarte „Spotkanie z Niepodległą” nie byłoby możliwe gdyby nie  olbrzymie zaangażowanie w jego realizację i działania wszystkich naszych- włodarskich organizacji: a więc Rady Sołeckiej na czele z panią Sołtys, Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, LZS-u Włodary- Węża i SRW „Villa Vlokmari”.  Nasze wspólne zaangażowanie w przygotowania, zaczęliśmy jak zwykle od spotkań organizacyjnych oraz od opracowania przepięknego logo projektu i papieru projektowego, który towarzyszył nam na każdym ogłoszeniu, komunikacie i zaproszeniu. Dzieci ze Szkoły Podstawowej pod okiem nauczycieli opracowały i wykonały piękne kotyliony w barwach narodowych i z logo  projektu, który realizowaliśmy przy okazji spotkania. Realizowany projekt  pod nazwą „Srebrne gody we Włodarach” nawiązywał do 25 rocznicy procesu Odnowy Wsi województwa opolskiego i był współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

 Nadszedł czas uroczystości, przy pięknie przystrojonej świetlicy przywitaliśmy naszych zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników. Było nam niezmiernie miło, że wszystkie miejsca były zapełnione. Świetlica przysłowiowo „pękała w szwach”. Uroczystość rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania 4 zwrotek hymnu państwowego i odmówienia modlitwy za Ojczyznę. Po tych wzniosłych chwilach przyszedł czas na coś wyjątkowego, zanurzyliśmy się w słuchaniu pięknej poezji w wykonaniu zaproszonego gościa Korfantowskiego, poety Pana Edmunda Borzemskiego. Było to nowe kolejne doświadczenie, bardzo przyjazne sercom i umysłom zebranych.

Po odrobinie poezji, ze zdwojoną uwagą wpatrywaliśmy się i wsłuchiwaliśmy w audiowizualną prelekcję Pana dr Marka Misztala nt „Nowa rzeczywistość – mieszkańcy Włodar po przesiedleniach”. Wielu z obecnych było bardzo zaskoczonych i sentymentalnie rozczulonych, gdy podczas prelekcji usłyszeli o swoich dziadkach, pradziadkach, krewnych, którzy brali udział w budowaniu Nowego Życia w Nowej Ojczyźnie. To był niesamowity powrót do wspomnień z dzieciństwa, u niektórych pojawiły się łzy i bardzo sentymentalne wspomnienia.  Nie był to łatwy okres dla naszych mieszkańców, naszych dziadków, ojców i matek. Zewsząd  strach i obawa co przyniesie jutro? Czy nasze dzieci będą bezpieczne? Czy uda nam się wyżyć na tych nowych doszczętnie zrabowanych ziemiach?  Pan dr Marek, jak zwykle z wielkim pietyzmem, prostotą przekazu,  przedstawił namiastkę tych wielkich bolączek i problemów z którymi musieli się zmierzyć nasi niedawni przodkowie. Bardzo pouczająca i wzruszająca lekcja tak niedawnej historii. Panie Marku, jesteśmy pod głębokim wrażeniem bardzo bogatego zasobu Pańskiej wiedzy w tym temacie. DZIĘKUJEMY!

Piosenki w wykonaniu naszej młodzieży –Laury Barnowskiej i Angeliki Suszczyńskiej, były przepełnione  pięknym wokalem i treścią, u wielu z nas spowodowały chwilę zadumy, wzruszenie i próbę zrozumienia problemów nurtujących  młode pokolenie Polaków. Kolejne, bardzo ciekawe i wzruszające doznania.

Blok muzyczny został przedzielony kolejną częścią spotkania; prelekcją „Nasze Srebrne Gody z Odnową Wsi ”. Prelegenci w oparciu o program Odnowy Wsi Woj. Opolskiego, w bardzo przejrzysty i zwięzły sposób przedstawili genezę i podstawowe filary Odnowy Wsi w naszej miejscowości na przestrzeni ostatnich 25 lat. Wiedza, odwaga, współpraca i wspólne wartości to swego rodzaju dekalog sukcesu każdej działalności społecznej. Wyniki tej wzajemnej współpracy wszystkich naszych organizacji, są godne podziwu i mogą stanowić dobry przykład dla kolejnych pokoleń.

W przerwie przed przygotowaniami dzieci do kolejnej odsłony naszej uroczystości, uczestnicy spotkania mieli okazję wypróbować pieczone paszteciki z bardzo smakowitym barszczykiem. Nadzienie pasztecików dosłownie rozpływało się w ustach a dodatkowe słodkie smakołyki, skutecznie, kolejny raz wypromowały lokalny produkt wykonany staraniem Pań z naszego Koła Gospodyń „Włodarzanki”. A koleżanki i koledzy z Rady Sołeckiej, OSP i SRW zadbali o to, że każdy uczestnik uroczystości był  „spełniony smakowo”.

Przyszedł czas na kolejne, montaże słowno-muzyczne, tym razem dzieci z Zespołu Szkolno Przedszkolnego . Były to bardzo ujmujące, patriotyczne, podniosłe chwile. Przepiękne tańce z wykorzystaniem atrybutów w barwach narodowych wraz z ubiorami wykonawców w barwach narodowych stanowiły prawdziwą ucztę dla wzroku i zostały nagrodzone gromkimi oklaskami i uznaniem. Solowe występy młodych adeptów grających na instrumentach, również zdobyły szerokie uznanie i podziw wśród uczestników Wieczornicy. Wielkie uznanie dla uczestników i przygotowujących pań nauczycielek, Weroniki i Agnieszki.

Po tych wzniosłych chwilach przyszedł czas na coś wyjątkowo okazałego i słodkiego. Tort Niepodległościowy w barwach biało czerwonych był naszą super niespodzianką dla wszystkich zebranych. Przy odpowiednim oświetleniu, płonącej świecy–racy i przy odpowiedniej muzyce, został wwieziony wśród zebranych. Efekt był zdumiewający i został nagrodzony ogromnymi brawami. Nasze koleżanki ze Stowarzyszenia uwijały się jak przysłowiowe mróweczki, żeby każdy z nas mógł doznać tej kolejnej uczty, tym razem dla naszego podniebienia. WYSTARCZYŁO dla wszystkich .

Przed rozpoczęciem „Patriotycznej Biesiady” przy akordeonie, przygotowanej przez Burmistrza Korfantowa- Janusza Wójcika, był czas na okazjonalne przemówienia zaproszonych gości. Były to bardzo miłe chwile, pełne przejmujących i dobrych słów, wzruszeń i podziękowań. Jako organizatorzy, czuliśmy się po raz kolejny dumni i spełnieni, że się UDAŁO. Dziękujemy za każde dobre i szczere słowo, panu Marszałkowi UMWO Antoniemu Konopce, Burmistrzowi Korfantowa Januszowi Wójcikowi, panu Tadeuszowi Nowackiemu posłowi na Sejm IX i X kadencji, pani Danucie Korzeniowskiej v-ce przewodniczącej Rady Powiatu w Nysie i panu Jackowi Tarnowskiemu naczelnikowi Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Nysie.

Nadszedł czas „Patriotycznej Biesiady”. Byliśmy bardzo szczęśliwi i pełni uznania jak Burmistrz Janusz Wójcik sprawnie i rytmicznie podejmował grę na swoim akordeonie i razem wspólnie na prędce zmontowanym na scenie chórkiem, wspomagająco porywał pozostałych uczestników do wspólnego radosnego śpiewania. To były piękne i radosne chwile.

Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że wszyscy braliśmy udział w kolejnym historycznym wydarzeniu, z którego możemy być dumni, że jako niewielka miejscowość jesteśmy jako jej mieszkańcy zdolni do organizacji tak przepięknej i doniosłej uroczystości. Dziękujemy bezimiennie wszystkim, którzy przyczynili się do jej zorganizowania. Dziękujemy za dojrzałość patriotyczną, za cierpliwość, za poświęcony czas. Jest to dowód, że czujemy się Polakami i spełniamy swój obowiązek wobec Polski.

I PAMIETAJMY, każda chwila nieuwagi, niedbalstwa i braku czujności mogą doprowadzić do utraty tego, co zostało osiągnięte z takim wielkim wysiłkiem i poświęceniem wielu naszych pokoleń. Do utraty NIEPODLEGŁOŚCI.

NIECH ŻYJE POLSKA!

przygot. K.B.

Artykuły w mediach nt Wieczornicy Niepodległościowej 2022 we Włodarach można znaleźć w poniższych linkach:

https://opole.gosc.pl/doc/7935873.Jakie-to-szczescie-zyc-w-wolnym-kraju

https://opole.gosc.pl/gal/spis/7935805.Wieczor-z-Niepodlegla-we-Wlodarach

https://nysainfo.pl/jedenastego-listopada-2022-we-wlodarach-juz-po-raz-czwarty-miala-miejsce-wieczornica-wieczor-z-niepodlegla/

https://nowinynyskie.com.pl/artykul/wieczor-z-niepodlegla/1373512

https://fb.watch/gOhM4_Ke_5/

https://opole.tvp.pl/64551904/wieczor-z-niepodlegloscia-we-wlodarach

https://zspwlodary.pl/archiwa/15883

https://korfantow.pl/8606/wieczor-z-niepodlegla-2022r-we-wlodarach.html

Posted by Łuki in Aktualności, Stowarzyszenie Villa Vlokmari
„W krainie  Bachusa” czyli warsztat „U Krystiana na jabłonce”

„W krainie Bachusa” czyli warsztat „U Krystiana na jabłonce”

Realizując założenia realizowanego przez nas projektu „W krainie Bachusa” uczestniczyliśmy tym razem w warsztacie lokalnym w  sadzie drzew owocowych.

Podczas warsztatu, prowadzący Pan Jacek Tarnowski, przypomniał uczestnikom podstawowe zasady cięć podstawowych i korekcyjnych, drzew owocowych. Pan Jacek jest absolwentem Wydziału Leśnego i Pedagogicznego Akademii Rolniczej w Krakowie i posiada bardzo szeroką i dogłębną wiedzę nt prawidłowego prowadzenia upraw drzew owocowych i krzewów.  Pod czujnym okiem Pana Jacka,  przeprowadziliśmy szereg cięć korekcyjnych i odmładzających drzewa jabłoni. Właściciel ogrodu z niedowierzaniem obserwował jak zmienia się korona drzewa i nabiera nowego kształtu. Wśród uczestników gościliśmy zaprzyjaźnionych uchodźców z Ukrainy, którzy również wzięli czynny udział w warsztacie. Dodatkowo każdy z nas otrzymał materiał informacyjny z odpowiednimi ilustracjami, jak należy pielęgnować drzewa owocowe, już od „najmłodszych” lat, żeby później cieszyć się dorodnymi i smacznymi owocami.

Na zakończenie warsztatów, uczestnicy w szerokim zakresie mogli pobudzić swoje  zdolności i wrażenia w smaku wysmażanej na ognisku kiełbaski i wspólnych „śpiewów” przy  akompaniamencie akordeonu Pana Burmistrza, w którego rękach instrument przepięknie grał i starał się „dorównać” naszym niedoskonałościom wokalnym.

BARDZO DZIĘKUJEMY wszystkim obecnym i  zaangażowanym w przygotowaniu kolejnego etapu realizowanego przez nas projektu. Szczególne podziękowania za udostepnienie ogrodu, w którym mogliśmy przeprowadzić warsztat i za atmosferę podczas jego przebiegu

Posted by Łuki in Aktualności, Stowarzyszenie Villa Vlokmari
Bieg Niepodległościowy dla dorosłych i dzieci!

Bieg Niepodległościowy dla dorosłych i dzieci!

W sobotę – 20 sierpnia 2022 we Włodarach w ramach projektu pn „Srebrne Gody” odbędą się biegi Niepodległościowe dla dorosłych i dzieci! Idea biegów narodziła się po raz pierwszy przy obchodach setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski. Wtedy realizowaliśmy projekt „POLSKO – Jesteśmy”, którego jedną z  części składowych,  były biegi dla dzieci oraz bieg główny dla dorosłych na 3 km.

Zapraszamy wszystkich chętnych na biegi, dystanse 3 km i 5 km dla dorosłych i młodzieży, od 16 lat  oraz dzieci od przedszkolaków do ósmoklasistów na dystansach 100m, 200m, 500m.

Dla dzieci mamy przewidziane pamiątkowe medale oraz małe niespodzianki na słodko a dla dorosłych na obu dystansach pamiątkowe medale z logo projektu oraz w pakiecie dla każdego biegacza wysmażane pierożki, nasz produkt lokalny.

Link do zapisów

https://www.zmierzymyczas.pl/1491/bieg-niepodleglosci-o-puchar-burmistrza-korfantowa.html

Koordynator wydarzenia Janina Sosulska – kontakt w regulaminie biegu w powyższym linku.

Po dekoracji w klasyfikacji generalnej i kategoriach wiekowych w programie występy tańca orientalnego i zabawa taneczna na wolnym powietrzu.

Projekt „Srebrne Gody”  to podkreślenie jubileuszu 25 lat programu Odnowy Wsi Województwa Opolskiego, w którym jako miejscowość sołectwo Włodary uczestniczy od wielu lat. W naszych działaniach, staramy się działać zawsze wspólnie, a więc Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Włodary „VILLA VLOKMARI”, OSP, LZS i Koło Gospodyń Wiejskich „Włodarzanki” . Do naszych działań włącza się również Szkoła Podstawowa, Rada Parafialna i nasz ks. Proboszcz. Ta wspólnota działań jest podstawą naszych wszelkich udanych przedsięwzięć.

Wydarzenie odbędzie się dzięki pozyskanej dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. Wspiera nas również Burmistrz Korfantowa oraz Starostwo Powiatowe w Nysie.

W działaniach bezpośrednio związanych z logistyką biegów i obsługą biura zawodów,  bardzo profesjonalnie pomaga nam amatorska grupa biegowa Runners Team Nysa.

Zapraszamy serdecznie do udziału!

przygot. Janina Sosulska

 

 

Posted by Łuki in Aktualności, Komunikaty, Stowarzyszenie Villa Vlokmari
„W krainie Bachusa” – warsztat wyjazdowy.

„W krainie Bachusa” – warsztat wyjazdowy.

Odrobina WSPOMIEŃ                                                                            

 09.04.2022r

Realizując założenia realizowanego przez nas projektu „W krainie Bachusa” uczestniczyliśmy w warsztacie wyjazdowym w  Świdnickiej Winnicy.

Podczas warsztatu poznaliśmy podstawowe zasady z zakresu rozmnażania, zakładania i pielęgnacji  krzewów winorośli.  Pod czujnym okiem właściciela winnicy Pana Ryszarda,  przeprowadziliśmy szereg prac pielęgnacyjnych polegających na nauce cięć korekcyjnych i odmładzających krzewów winorośli. Poznaliśmy również sposoby rozmnażania winorośli. Każdy z nas otrzymał sadzonki winorośli, które zasadziliśmy w naszych przydomowych ogródkach.

Byliśmy pod ogromnym wrażeniem Pana Ryszarda, który posiadał niesamowicie obszerną wiedzę nt  winorośli. Przekonaliśmy się po raz kolejny, że w każdej profesji nie wystarczy tylko wiedza, praktyka ale również zamiłowanie.

Na zakończenie warsztatów właściciel przygotował uczestnikom miłą niespodziankę w postaci możliwości degustacji swoich produktów. I tu znów, uczestnicy w bardzo szerokim zakresie mogli pobudzić swoje  zmysły i wrażenia, tym razem wzroku, węchu i smaku. Kolejne doświadczenie, które uświadomiło nas, że ciężka praca w winnicach może dać bardzo dużo satysfakcji, spełnienia i … profitów.

Udział w warsztacie uświadomił uczestnikom również to, jak dużo czynników, nie tylko atmosferycznych wpływa na powodzenie upraw winorośli.

Kilka zdjęć z przeprowadzonego warsztatu:

przygot. Krzysztof B.

Posted by Łuki in Aktualności, Stowarzyszenie Villa Vlokmari

Zaproszenie na Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Wsi Włodary „ Villa Vlokmari”

Zarząd Stowarzyszenia zgodnie § 20 Statutu Stowarzyszenia Wsi Włodary „Villa Vlokmari” we Włodarach, zaprasza na Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia,
które odbędzie się w dniu 18-06-2022 roku o godzinie 1730 (II termin 1745 zg. z §22 Statutu) 
w salce internetowej świetlicy wiejskiej we Włodarach z następującym porządkiem:
 
1. Otwarcie obrad i powitanie zebranych członków Stowarzyszenia, stwierdzenie prawomocności zebrania.
2. Wybór przewodniczącego Zgromadzenia i sekretarza oraz komisji uchwał i wniosków.
3. Przedstawienie porządku i przyjęcie porządku obrad.
4. Przedstawienie sprawozdania finansowego Stowarzyszenia za rok 2021.
4.1. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej wraz z wnioskiem o udzielenie Zarządowi absolutorium.
4.2. Podjęcie Uchwały w sprawie przyjęcia i zatwierdzenia bilansu, rachunku zysków i strat za 2021 rok.
4.3. Podjęcie Uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi za rok 2021
5. Przedstawienie sprawozdania z działalności statutowej za rok 2021.
5.1. Podjęcie Uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności za rok 2021
6. Dyskusja:
6.1. nad przedstawionymi sprawozdaniami i propozycjami,
6.2. w sprawie kierunków pracy Stowarzyszenia,
6.3. sprawy inne.
7. Przyjęcie ewentualnych wniosków.
8. Zakończenie Walnego Zgromadzenia.
Za Zarząd:
Alicja Rzitka
 
Składki członkowskie można opłacić na Zebraniu.
Posted by Łuki in Aktualności, Stowarzyszenie Villa Vlokmari