Miesiąc: grudzień 2022

„SREBRNE GODY” we WŁODARACH

„SREBRNE GODY” we WŁODARACH

Szanowni Państwo, zakończyliśmy realizację kolejnego projektu realizowanego przez naszą lokalną społeczność. Poprzez realizację Projektu „Srebrne Gody we Włodarach” jako mieszkańcy Włodar, aktywnie ukazaliśmy wpływ szeroko pojętego  Programu Odnowy Wsi Województwa Opolskiego na przemiany życia w naszej miejscowości i jej przestrzeni na przestrzeni 25 lat, czyli od momentu jego wprowadzenia aż po dziś dzień.

Realizując projekt wspólnie przez wszystkie organizacje naszej miejscowości, udowodniliśmy jak program Odnowy Wsi wpłynął również na naszą mentalność i dojrzałość organizacyjną zarówno w sferze społecznej jak i prywatnej.

Zaczęliśmy jak zwykle  od opracowania przepięknego logo projektu i papieru projektowego, który „towarzyszył” nam na każdym ogłoszeniu, komunikacie, zaproszeniu, medalach  –  pamiątki udziału w biegach,  kotylionach, które swoim  wyglądem i barwami były naprawdę piękne  i przez kolejne lata będą przypominać nam o udziale w „Spotkaniu z Niepodległą”. Te z pozoru drobne działania i związane z nimi rzeczy,  były i są bardzo ważnym elementem naszego projektu. To promocja, ale przede wszystkim trwała pamiątka, z udziału w tych przedsięwzięciach, które je upamiętniły. 

Kolejna,  już trzecia edycja Biegów Niepodległości, tym razem okazji 25 lecia Programu Odnowy Wsi woj. opolskiego oraz o puchar Burmistrza Korfantowa i Starosty Nyskiego – ile starań, żmudnej pracy  i obaw organizacyjnych o frekwencję, pogodę itd. Modernizacja naszej drogi powiatowej, również „nie napawała optymizmem” w zakresie frekwencji.

Było SUPERR!. Dopisały dzieciaki i dorośli. Wg list startowych – ponad 210 uczestników!

Przeszło to nasze oczekiwania.

Po raz kolejny udało się. Nie sposób w tym miejscu podziękować bardzo serdecznie naszym przyjaciołom z Runners Team Nysa, którzy organizacyjnie i merytorycznie pomogli nam zorganizować zawody. Dziękujemy

A na koniec, każdy uczestnik mógł się delektować produktem lokalnym naszego KGW „Włodarzanki”,  smażonymi pierożkami. Wg opinii biegaczy „smaki rewelacyjne”. 

Nie zabrakło również pucharów, które wręczali Marszałek Województwa, Starosta i nasz Burmistrz.

To były piękne chwile , przepojone radością u najmłodszych a spełnieniem u „starszych”. 

 Dodatkowo, zabudowaliśmy na placu przy świetlicy, kolejny stół rekreacyjno-piknikowy, betonowy
z ławkami i z umieszczoną w blacie stołu mapą naszego Województwa i logo 25 lecia programu Odnowy Wsi.  Jego zabudowa w miejscu spotkań mieszkańców jest kolejnym trwałym śladem naszej dojrzałości organizacyjnej, którą nabyliśmy podczas realizacji zadań zw. Odnową Wsi w woj. Opolskim. Zabudowa stołu również na trwale uzupełniła  przestrzeń miejscowości wokół naszej świetlicy. 

„Wieczór z  Niepodległą” –kolejna odsłona(czwarta) organizacji obchodów Dnia Niepodległości w naszej miejscowości. Przy okazji chcieliśmy podsumować nasze działania projektowe a przede wszystkim wykazać naszą dojrzałość patriotyczną, organizacyjną oraz edukacyjną. Ilość uczestników przeszła nasze wyobrażenia, 220 pięknych kotylionów wystarczyło dla tych co przybyli pierwsi. Nie zawiedli również zaproszeni goście i prelegenci. Nasz prelegent dr Marek Misztal, bardzo ciekawym audiowizualnym przekazem przedstawił  „Nową rzeczywistość – mieszkańcy Włodar po przesiedleniach”

Była to nasza lokalna historia. Wielu z obecnych było bardzo zaskoczonych i sentymentalnie rozczulonych, gdy podczas prelekcji usłyszeli o swoich dziadkach, pradziadkach, krewnych, którzy brali udział w budowaniu nowego życia w Nowej Ojczyźnie. To był niesamowity powrót do wspomnień z dzieciństwa, u niektórych pojawiły się łzy i bardzo sentymentalne wspomnienia.  Nie był to łatwy okres dla naszych mieszkańców, naszych dziadków, ojców i matek.

Prelekcja „Nasze Srebrne Gody z Odnową Wsi ”, ukazała w bardzo przejrzysty i zwięzły sposób genezę i podstawowe filary Odnowy Wsi w naszej miejscowości na przestrzeni ostatnich 25 lat. Wiedza, odwaga, współpraca i wspólne wartości to swego rodzaju dekalog sukcesu każdej działalności społecznej. Wyniki tej wzajemnej współpracy wszystkich naszych organizacji, są godne podziwu i mogą stanowić dobry przykład dla kolejnych pokoleń.

Montaże słowno-muzyczne młodzieży i dzieci z naszego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, były bardzo ujmujące, wzniosłe i pełne energii. Przepiękne tańce z wykorzystaniem atrybutów w barwach narodowych oraz solowe występy wokalne młodzieży i młodych adeptów grających na instrumentach, bardzo wzruszyły i  zostały nagrodzone ogromnymi oklaskami oraz uznaniem. 

Był czas również na promocję lokalnego, kolejnego produktu autorstwa naszego KGW „Włodarzanki”. uczestnicy spotkania mieli okazję wypróbować pieczone paszteciki z bardzo smakowitym barszczykiem. Smakowało SUPERR. A koleżanki i koledzy z Rady Sołeckiej, OSP i SRW zadbali o to,
że każdy uczestnik uroczystości mógł poczuć lokalny produkt, nie tylko naocznie ale również smakowo. 

A na koniec tuż przed  okazjonalnymi przemówieniami, niespodzianka – wspaniały tort w barwach narodowych i z logo naszego projektu. Smakował niesamowicie. Wystarczyło dla wszystkich!

Przemówienia okazjonalne gości,  były pełne przejmujących i dobrych słów, wzruszeń i podziękowań. DZIĘKUJEMY! 

„Wieczór z Niepodległą” zakończyła, przygotowana przez Burmistrza Korfantowa patriotyczna biesiada  przy akordeonie. Burmistrz Janusz Wójcik bardzo profesjonalnie  i rytmicznie „operował” swoim akordeonem i wspólnie ze wszystkimi wraz  na prędce zmontowanym chórkiem, zachęcał do radosnego śpiewania. Było pięknie i radośnie!

PODSUMOWANIE

Zakończyliśmy nasz projekt, nasze „Srebrne Gody”. Czas na odpoczynek, ładowanie akumulatorów, szukanie nowych pomysłów a może nowych wyzwań?

Dziękujemy wszystkim, którzy napisali, realizowali, wspomagali, wspierali, koordynowali i rozliczali nasz projekt. Możemy być dumni, że po raz kolejny udało się nam wspólnie i z sukcesem zakończyć tak duże wyzwanie i zrealizować je na rzecz naszej Małej Ojczyzny.

 Przyznana dotacja z UMWO w Opolu wyniosła 10 000 zł.

W załączeniu prezentacja z realizacji  projektu pdf.

Posted by Łuki in Aktualności, Stowarzyszenie Villa Vlokmari
,,W krainie Bachusa”

,,W krainie Bachusa”

           Z dużą ulgą i spełnieniem, informujemy o zakończeniu realizacji projektu  pn. „W krainie Bachusa”. Projekt realizowany był przy udziale wszystkich organizacji społecznych działających we Włodarach i trwał ponad 8 miesięcy.  

Tym razem nasze działania były skierowane  na edukację  z zakresu podstawowych zasad rozmnażania, zakładania i pielęgnacji  krzewów winorośli  oraz utrwalenia wiedzy  z zakresu prac pielęgnacyjnych, cięć korekcyjnych i odmładzających drzew owocowych.

Uczestnicy naszych działań zdobyli podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony, pielęgnacji, zakładania, rozmnażania tradycyjnych i deserowych odmian winogrona oraz utrwalili wiedzę z zakresu pielęgnacji drzew owocowych.

Po zakończeniu realizacji projektu, możemy stwierdzić, że przeprowadzone działania, bardzo skutecznie wpłynęły na podniesienie świadomości ekologicznej uczestników. Udało się nam osiągnąć wszystkie zakładane cele i rezultaty.

Poznane podstawowe zasady pielęgnacji, zakładania, rozmnażania tradycyjnych i deserowych odmian winogrona uświadomiły uczestnikom jak ważnym elementem w uprawie winorośli jest znajomość odmian, terminowość zabiegów i sposobów ich wykonania. Jest to wymagająca praca, która przynosi satysfakcję gdy posiada się odpowiednią wiedzę, doświadczenie i staranność w jej wykonywaniu. 

Utrwalenie wiedzy w zakresie  prac pielęgnacyjnych, cięć korekcyjnych i odmładzających drzew owocowych, znacząco podniosło odwagę i doświadczenie w dbałości o drzewa owocowe. 

W obliczu zmieniających się z dnia na dzień cen, na pomyślny przebieg realizacji projektu w  bardzo dużym stopniu wpłynęło doświadczenie organizacyjne wnioskodawców i osób zaangażowanych. Przewidywalność rynku i umiejętności negocjacyjne, to doświadczenie w głównej mierze zdobyte podczas realizacji podobnych projektów z Bioróżnorodności organizowanych przez Urząd Miejski w Korfantowie,  jak również innych działań  związanych i realizowanych  w ramach programu Odnowy Wsi. 

Realizacja projektu to również szeroko rozumiana, współpraca  wszystkich organizacji społecznych, działających w naszej miejscowości. 

Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Korfantowie za przyznaną dotację(5000 zł) oraz za  wspaniałą współpracę podczas realizacji projektu, a Panu Burmistrzowi za dobre słowo, wsparcie  i okazaną życzliwość.

Dziękujemy również wszystkim uczestnikom oraz sympatykom naszych działań.

 

W załączeniu prezentacja z realizacji  projektu pdf.

Posted by Łuki in Aktualności, Stowarzyszenie Villa Vlokmari