Miesiąc: listopad 2019

„Wieczór z Niepodległą”

„Wieczór z Niepodległą”

Pomysł zorganizowania kolejnej uroczystości obchodów „Święta Niepodległości” zrodził się już w ub. roku podczas realizacji projektu „Polsko- Jesteśmy”. Tym razem chcieliśmy, aby nasze świętowanie było nie tylko wspomnieniem „Przeszłości” ale również wyrażeniem „Radości”, że możemy żyć w swojej, wolnej  Ojczyźnie.

Podjęliśmy się wspólnych działań, tzn. samorząd wiejski i wszystkie organizacje działające w naszej miejscowości,  uczniowie, rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej na czele z Panią dyrektor. Zaczęliśmy jak zwykle od spotkań organizacyjnych oraz od opracowania przepięknego logo projektu i papieru projektowego, który „towarzyszył” nam na każdym ogłoszeniu, komunikacie i zaproszeniu. Dzieci ze Szkoły Podstawowej pod okiem nauczycieli opracowały i wykonały piękne kotyliony w barwach narodowych. Każdy  z uczestników spotkania „Wieczoru z Niepodległą” mógł się przekonać o tym osobiście.

Nadszedł czas uroczystości, przy pięknie przystrojonej świetlicy przywitaliśmy naszych zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników. Było nam bardzo miło, że wszystkie miejsca były zapełnione. Uroczystość rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu i odmówienia modlitwy za Ojczyznę. Po tych wzniosłych chwilach przyszedł czas na coś wyjątkowo okazałego i słodkiego. Tort Niepodległościowy w barwach biało-czerwonych był ,,bardzo” wielką niespodzianką. „Pomysł” Pani dyrektor Szkoły Podstawowej  wszystkim smakował. Dziękujemy!

„Uzupełnieni w niezbędne kalorie” z uwagą wpatrywaliśmy się i wsłuchiwaliśmy w audiowizualną prelekcję Pana dr Marka Misztala nt „Dzieje Niepodległej w latach 1918-1921”. Nie był to okres łatwy dla naszej Rzeczpospolitej. Prawdziwy profesjonalizm prostoty przekazu i moc wiedzy Pana Marka sprawiły, że byliśmy wszyscy pod głębokim wrażeniem przedstawianej prezentacji i jej autora! Panie Marku, DZIĘKUJEMY!

Piosenka w wykonaniu naszej młodzieży – sióstr A. K. Suszczyńskich, „Moja litania” przepełniona pięknym wokalem i treścią u niejednego z nas spowodowała  wzruszenie i próbę zrozumienia pojmowania Ojczyzny przez młode pokolenie. Bardzo ciekawe i wzruszające doznania.

Montaże słowno-muzyczne dzieci były bardzo ujmujące, patriotyczne, podniosłe i … radosne. „Przejażdżka po historii” zakończyła swoją drogę  pięknym, wymagającym dużej sprawności fizycznej, tańcem z wstążkami w rytm muzyki „Piraci z Kartaibów”. Uczestnicy nagrodzili starania dzieci gromkimi brawami.

Przed rozpoczęciem Patriotycznej Biesiady” przy akordeonie, przygotowanej przez  Burmistrza Korfantowa- Janusza Wójcika, był czas na okazjonalne przemówienia zaproszonych gości.  Były to bardzo miłe chwile, pełne emocji, dobrych słów, wzruszeń i podziękowań. Jako organizatorzy, czuliśmy się dumni i spełnieni. Dziękujemy za każde dobre i szczere słowo panu Staroście Andrzejowi Kruczkiewiczowi,  Księdzu Radcy Bronisławowi Dołhań oraz Burmistrzowi Korfantowa Januszowi Wójcikowi. Nadszedł czas Patriotycznej Biesiady”. Byliśmy bardzo radzi i pełni uznania jak Burmistrz Janusz Wójcik sprawnie i rytmicznie podejmował grę na swoim akordeonie i zachęcał do wspólnego śpiewania wszystkich będących na sali uczestników. Wspomagająco na scenie pojawił się również  wielopokoleniowy „Chórek Burmistrza”.To były naprawdę radosne chwile. Mamy nadzieję, że podobny charakter  patriotycznej biesiady zostanie zapisany w kalendarzu na następny rok i będzie cyklicznym spotkaniem radości z Niepodległą Polską.

Dziękujemy bezimiennie wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania spotkania „Wieczór z Niepodległą”. Dziękujemy za dojrzałość patriotyczną, za cierpliwość, za poświęcony czas, za dbanie o naszą małą – lokalną Ojczyznę. Jest to dowód, że czujemy się Polakami i spełniamy swój obowiązek wobec Polski.

„Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej”(Stefan Kardynał Wyszyński)  i tej … największej sztuki, życzymy wszystkim, którzy czują się Polakami.

tekst oryginalny pdf

Galeria zdjęć

Posted by Łuki in Aktualności