Miesiąc: listopad 2022

Wieczór z Niepodległą 2022r

Wieczór z Niepodległą 2022r

            Kolejna odsłona naszych patriotycznych spotkań z Niepodległą z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości. Tym razem chcieliśmy uczcić ten dzień refleksją nad przeszłością i współczesnością naszego Kraju. A jednocześnie, zgodnie z wcześniejszymi doświadczeniami organizacyjnymi naszych Wieczornic,  oprócz nostalgii i refleksji wprowadzić odrobinę radości i wdzięczności za to, że możemy żyć w Niepodległej Ojczyźnie. Bo przecież to my, Polacy, powinniśmy każdego dnia dbać o ten przywilej. Przywilej niepodległości. Przywilej budzenia się każdego dnia w wolnym kraju.

Kolejne już czwarte „Spotkanie z Niepodległą” nie byłoby możliwe gdyby nie  olbrzymie zaangażowanie w jego realizację i działania wszystkich naszych- włodarskich organizacji: a więc Rady Sołeckiej na czele z panią Sołtys, Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, LZS-u Włodary- Węża i SRW „Villa Vlokmari”.  Nasze wspólne zaangażowanie w przygotowania, zaczęliśmy jak zwykle od spotkań organizacyjnych oraz od opracowania przepięknego logo projektu i papieru projektowego, który towarzyszył nam na każdym ogłoszeniu, komunikacie i zaproszeniu. Dzieci ze Szkoły Podstawowej pod okiem nauczycieli opracowały i wykonały piękne kotyliony w barwach narodowych i z logo  projektu, który realizowaliśmy przy okazji spotkania. Realizowany projekt  pod nazwą „Srebrne gody we Włodarach” nawiązywał do 25 rocznicy procesu Odnowy Wsi województwa opolskiego i był współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

 Nadszedł czas uroczystości, przy pięknie przystrojonej świetlicy przywitaliśmy naszych zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników. Było nam niezmiernie miło, że wszystkie miejsca były zapełnione. Świetlica przysłowiowo „pękała w szwach”. Uroczystość rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania 4 zwrotek hymnu państwowego i odmówienia modlitwy za Ojczyznę. Po tych wzniosłych chwilach przyszedł czas na coś wyjątkowego, zanurzyliśmy się w słuchaniu pięknej poezji w wykonaniu zaproszonego gościa Korfantowskiego, poety Pana Edmunda Borzemskiego. Było to nowe kolejne doświadczenie, bardzo przyjazne sercom i umysłom zebranych.

Po odrobinie poezji, ze zdwojoną uwagą wpatrywaliśmy się i wsłuchiwaliśmy w audiowizualną prelekcję Pana dr Marka Misztala nt „Nowa rzeczywistość – mieszkańcy Włodar po przesiedleniach”. Wielu z obecnych było bardzo zaskoczonych i sentymentalnie rozczulonych, gdy podczas prelekcji usłyszeli o swoich dziadkach, pradziadkach, krewnych, którzy brali udział w budowaniu Nowego Życia w Nowej Ojczyźnie. To był niesamowity powrót do wspomnień z dzieciństwa, u niektórych pojawiły się łzy i bardzo sentymentalne wspomnienia.  Nie był to łatwy okres dla naszych mieszkańców, naszych dziadków, ojców i matek. Zewsząd  strach i obawa co przyniesie jutro? Czy nasze dzieci będą bezpieczne? Czy uda nam się wyżyć na tych nowych doszczętnie zrabowanych ziemiach?  Pan dr Marek, jak zwykle z wielkim pietyzmem, prostotą przekazu,  przedstawił namiastkę tych wielkich bolączek i problemów z którymi musieli się zmierzyć nasi niedawni przodkowie. Bardzo pouczająca i wzruszająca lekcja tak niedawnej historii. Panie Marku, jesteśmy pod głębokim wrażeniem bardzo bogatego zasobu Pańskiej wiedzy w tym temacie. DZIĘKUJEMY!

Piosenki w wykonaniu naszej młodzieży –Laury Barnowskiej i Angeliki Suszczyńskiej, były przepełnione  pięknym wokalem i treścią, u wielu z nas spowodowały chwilę zadumy, wzruszenie i próbę zrozumienia problemów nurtujących  młode pokolenie Polaków. Kolejne, bardzo ciekawe i wzruszające doznania.

Blok muzyczny został przedzielony kolejną częścią spotkania; prelekcją „Nasze Srebrne Gody z Odnową Wsi ”. Prelegenci w oparciu o program Odnowy Wsi Woj. Opolskiego, w bardzo przejrzysty i zwięzły sposób przedstawili genezę i podstawowe filary Odnowy Wsi w naszej miejscowości na przestrzeni ostatnich 25 lat. Wiedza, odwaga, współpraca i wspólne wartości to swego rodzaju dekalog sukcesu każdej działalności społecznej. Wyniki tej wzajemnej współpracy wszystkich naszych organizacji, są godne podziwu i mogą stanowić dobry przykład dla kolejnych pokoleń.

W przerwie przed przygotowaniami dzieci do kolejnej odsłony naszej uroczystości, uczestnicy spotkania mieli okazję wypróbować pieczone paszteciki z bardzo smakowitym barszczykiem. Nadzienie pasztecików dosłownie rozpływało się w ustach a dodatkowe słodkie smakołyki, skutecznie, kolejny raz wypromowały lokalny produkt wykonany staraniem Pań z naszego Koła Gospodyń „Włodarzanki”. A koleżanki i koledzy z Rady Sołeckiej, OSP i SRW zadbali o to, że każdy uczestnik uroczystości był  „spełniony smakowo”.

Przyszedł czas na kolejne, montaże słowno-muzyczne, tym razem dzieci z Zespołu Szkolno Przedszkolnego . Były to bardzo ujmujące, patriotyczne, podniosłe chwile. Przepiękne tańce z wykorzystaniem atrybutów w barwach narodowych wraz z ubiorami wykonawców w barwach narodowych stanowiły prawdziwą ucztę dla wzroku i zostały nagrodzone gromkimi oklaskami i uznaniem. Solowe występy młodych adeptów grających na instrumentach, również zdobyły szerokie uznanie i podziw wśród uczestników Wieczornicy. Wielkie uznanie dla uczestników i przygotowujących pań nauczycielek, Weroniki i Agnieszki.

Po tych wzniosłych chwilach przyszedł czas na coś wyjątkowo okazałego i słodkiego. Tort Niepodległościowy w barwach biało czerwonych był naszą super niespodzianką dla wszystkich zebranych. Przy odpowiednim oświetleniu, płonącej świecy–racy i przy odpowiedniej muzyce, został wwieziony wśród zebranych. Efekt był zdumiewający i został nagrodzony ogromnymi brawami. Nasze koleżanki ze Stowarzyszenia uwijały się jak przysłowiowe mróweczki, żeby każdy z nas mógł doznać tej kolejnej uczty, tym razem dla naszego podniebienia. WYSTARCZYŁO dla wszystkich .

Przed rozpoczęciem „Patriotycznej Biesiady” przy akordeonie, przygotowanej przez Burmistrza Korfantowa- Janusza Wójcika, był czas na okazjonalne przemówienia zaproszonych gości. Były to bardzo miłe chwile, pełne przejmujących i dobrych słów, wzruszeń i podziękowań. Jako organizatorzy, czuliśmy się po raz kolejny dumni i spełnieni, że się UDAŁO. Dziękujemy za każde dobre i szczere słowo, panu Marszałkowi UMWO Antoniemu Konopce, Burmistrzowi Korfantowa Januszowi Wójcikowi, panu Tadeuszowi Nowackiemu posłowi na Sejm IX i X kadencji, pani Danucie Korzeniowskiej v-ce przewodniczącej Rady Powiatu w Nysie i panu Jackowi Tarnowskiemu naczelnikowi Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Nysie.

Nadszedł czas „Patriotycznej Biesiady”. Byliśmy bardzo szczęśliwi i pełni uznania jak Burmistrz Janusz Wójcik sprawnie i rytmicznie podejmował grę na swoim akordeonie i razem wspólnie na prędce zmontowanym na scenie chórkiem, wspomagająco porywał pozostałych uczestników do wspólnego radosnego śpiewania. To były piękne i radosne chwile.

Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że wszyscy braliśmy udział w kolejnym historycznym wydarzeniu, z którego możemy być dumni, że jako niewielka miejscowość jesteśmy jako jej mieszkańcy zdolni do organizacji tak przepięknej i doniosłej uroczystości. Dziękujemy bezimiennie wszystkim, którzy przyczynili się do jej zorganizowania. Dziękujemy za dojrzałość patriotyczną, za cierpliwość, za poświęcony czas. Jest to dowód, że czujemy się Polakami i spełniamy swój obowiązek wobec Polski.

I PAMIETAJMY, każda chwila nieuwagi, niedbalstwa i braku czujności mogą doprowadzić do utraty tego, co zostało osiągnięte z takim wielkim wysiłkiem i poświęceniem wielu naszych pokoleń. Do utraty NIEPODLEGŁOŚCI.

NIECH ŻYJE POLSKA!

przygot. K.B.

Artykuły w mediach nt Wieczornicy Niepodległościowej 2022 we Włodarach można znaleźć w poniższych linkach:

https://opole.gosc.pl/doc/7935873.Jakie-to-szczescie-zyc-w-wolnym-kraju

https://opole.gosc.pl/gal/spis/7935805.Wieczor-z-Niepodlegla-we-Wlodarach

https://nysainfo.pl/jedenastego-listopada-2022-we-wlodarach-juz-po-raz-czwarty-miala-miejsce-wieczornica-wieczor-z-niepodlegla/

https://nowinynyskie.com.pl/artykul/wieczor-z-niepodlegla/1373512

https://fb.watch/gOhM4_Ke_5/

https://opole.tvp.pl/64551904/wieczor-z-niepodlegloscia-we-wlodarach

https://zspwlodary.pl/archiwa/15883

https://korfantow.pl/8606/wieczor-z-niepodlegla-2022r-we-wlodarach.html

Posted by Łuki in Aktualności, Stowarzyszenie Villa Vlokmari