,,W krainie Bachusa”

           Z dużą ulgą i spełnieniem, informujemy o zakończeniu realizacji projektu  pn. „W krainie Bachusa”. Projekt realizowany był przy udziale wszystkich organizacji społecznych działających we Włodarach i trwał ponad 8 miesięcy.  

Tym razem nasze działania były skierowane  na edukację  z zakresu podstawowych zasad rozmnażania, zakładania i pielęgnacji  krzewów winorośli  oraz utrwalenia wiedzy  z zakresu prac pielęgnacyjnych, cięć korekcyjnych i odmładzających drzew owocowych.

Uczestnicy naszych działań zdobyli podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony, pielęgnacji, zakładania, rozmnażania tradycyjnych i deserowych odmian winogrona oraz utrwalili wiedzę z zakresu pielęgnacji drzew owocowych.

Po zakończeniu realizacji projektu, możemy stwierdzić, że przeprowadzone działania, bardzo skutecznie wpłynęły na podniesienie świadomości ekologicznej uczestników. Udało się nam osiągnąć wszystkie zakładane cele i rezultaty.

Poznane podstawowe zasady pielęgnacji, zakładania, rozmnażania tradycyjnych i deserowych odmian winogrona uświadomiły uczestnikom jak ważnym elementem w uprawie winorośli jest znajomość odmian, terminowość zabiegów i sposobów ich wykonania. Jest to wymagająca praca, która przynosi satysfakcję gdy posiada się odpowiednią wiedzę, doświadczenie i staranność w jej wykonywaniu. 

Utrwalenie wiedzy w zakresie  prac pielęgnacyjnych, cięć korekcyjnych i odmładzających drzew owocowych, znacząco podniosło odwagę i doświadczenie w dbałości o drzewa owocowe. 

W obliczu zmieniających się z dnia na dzień cen, na pomyślny przebieg realizacji projektu w  bardzo dużym stopniu wpłynęło doświadczenie organizacyjne wnioskodawców i osób zaangażowanych. Przewidywalność rynku i umiejętności negocjacyjne, to doświadczenie w głównej mierze zdobyte podczas realizacji podobnych projektów z Bioróżnorodności organizowanych przez Urząd Miejski w Korfantowie,  jak również innych działań  związanych i realizowanych  w ramach programu Odnowy Wsi. 

Realizacja projektu to również szeroko rozumiana, współpraca  wszystkich organizacji społecznych, działających w naszej miejscowości. 

Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Korfantowie za przyznaną dotację(5000 zł) oraz za  wspaniałą współpracę podczas realizacji projektu, a Panu Burmistrzowi za dobre słowo, wsparcie  i okazaną życzliwość.

Dziękujemy również wszystkim uczestnikom oraz sympatykom naszych działań.

 

W załączeniu prezentacja z realizacji  projektu pdf.