Miesiąc: listopad 2018

„POLSKO- Jesteśmy!”

„POLSKO- Jesteśmy!”

Te dwa słowa oddają całość naszych uczuć, starań, przeżyć, wysiłku, dumy, marzeń,  łez szczęścia i wzruszeń. Wymienione uczucia towarzyszyły nam podczas realizacji naszego projektu, który zapoczątkowaliśmy w czerwcu bieżącego roku. Realizowany projekt był i jest wspaniałym naszym wkładem w obchody 100- rocznicy Odzyskania Niepodległości przez nasz kraj. Jako lokalna społeczność, która liczy ponad 700 mieszkańców stanęliśmy na wysokości  zadania. Od początku realizacji przedsięwzięcia cechowała nas odpowiedzialność, punktualność, kreatywność –  jednym słowem profesjonalizm. Poszczególne etapy projektu realizowaliśmy zgodnie z wcześniejszym szczegółowym harmonogramem ustalonym na spotkaniu organizacyjnym  24.04. 2018r. Podczas realizacji projektu wspierał nas nasz Proboszcz, który ogłaszał i przypominał oraz zachęcał mieszkańców Włodar do brania udziału w poszczególnych przedsięwzięciach projektu.

 Tak oto zaczęliśmy od opracowania przepięknego logo projektu i papieru projektowego, który „towarzyszył” nam na każdym ogłoszeniu, komunikacie, zaproszeniu. Pięknych roll-upów,  promujących nasze działania i nas samych. Medali i czapeczek –  niesamowitej pamiątki udziału w biegach.  Kotylionów, które swoim wzorem, wyglądem i barwami były naprawdę rewelacyjne i przez długie lata będą przypominać nam o udziale w Wieczornicy. Te z pozoru drobne działania i związane z nimi rzeczy były i są bardzo ważnym elementem naszego projektu. To promocja, ale  przede wszystkim duma z posiadania trwałej pamiątki, z udziału w tych przedsięwzięciach, które je upamiętniły.

Biegi Niepodległości – ile starań, obaw organizacyjnych czy „wyjdzie”. Przecież to pierwsze tego typu wydarzenie w naszej miejscowości w powojennej historii. Było rewelacyjnie. Dopisały dzieciaki i dorośli. Wg list startowych – 142 uczestników! Przeszło to nasze najśmielsze oczekiwania. Podołaliśmy, dzięki bardzo wydatnej pomocy naszych przyjaciół z Runners Team Nysa, którzy organizacyjnie pomogli nam „pozbierać” uczestników. Dziękujemy!  A na koniec, smaczny grill w postaci wypieczonej kiełbaski i oczywiście nagród Marszałka Województwa, które wręczali Marszałek i nasz Burmistrz. Nie zapomnimy tych naszych myśli, czy dobiegnę? Czy dam radę? I tych wspaniałych przeżyć, kiedy dzieci wchodziły na podium. Ile było w nich adrenaliny, szczęścia i dumy a u starszych łez i wzruszenia. To były piękne chwile.

Zabudowa stołu Niepodległościowego i masztu flagowego. Jest to trwały ślad naszych obchodów 100-rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz wyraz naszej dojrzałości patriotycznej. Będziemy długo pamiętać jak podczas poświęcenia przez ks. Dziekana pierwszy raz w powojennej historii naszej miejscowości odśpiewaliśmy wspólnie 4 zwrotki  Hymnu Państwowego. Po odśpiewaniu „poszły w ruch” chusteczki, szczególnie u osób starszych. Takie momenty pamięta się długo.

Flaga w każdej rodzinie – to wyraz szacunku do barw narodowych i pamiątka obchodów 100-rocznicy Odzyskania Niepodległości. Pamiątka trafiła do każdej rodziny. Bardzo miłe przyjęcie i zrozumienie, które bardzo pozytywnie wpłynęło na budowanie postawy patriotycznej na przyszłość.

Wieczornica Niepodległościowa – poprzez organizację tej uroczystości chcieliśmy podsumować nasze działania projektowe a przede wszystkim wykazać naszą dojrzałość patriotyczną, organizacyjną oraz edukacyjną. Udało się! Ilość uczestników przeszła nasze wyobrażenia, 150 pięknych kotylionów wystarczyło dla tych co przybyli pierwsi. Nie zawiedli również zaproszeni goście. Poszczególni prelegenci  bardzo ciekawym audiowizualnym przekazem przedstawili historię zawiłości drogi naszego narodu do odzyskania niepodległości, przekazali  historię lokalną związaną z przesiedleniem mieszkańców z Kresów Wschodnich – ich obawy, niepewność, odwagę w budowaniu swojej Ojczyzny w nowym miejscu. Przekazali  również jak obecnie można wyrazić swój lokalny patriotyzm  w oparciu o doświadczenia nabyte z programu Odnowy Wsi Województwa Opolskiego.To była naprawdę, ciekawa i edukacyjna „przejażdżka pociągiem historii”.

Montaże słowno-muzyczne młodzieży i dzieci były bardzo ujmujące, patriotyczne i podniosłe. Taniec flagi, uroczysty polonez, inscenizacje zaborów na długo zostaną w pamięci uczestników uroczystości. Piosenki w wykonaniu młodzieży przepełnione liryką, pięknym wokalem u niejednego z nas spowodowały „mokre oczy”. Było bardzo  uroczyście.

Samymi uczuciami nie da się żyć i świętować. I o tym również  pamiętano. Uczestnicy uroczystości mieli okazję wypróbować bardzo smaczne – podsmażane pierożki oraz słodkie smakołyki. Produkt lokalny został  bardzo skutecznie wypromowany, nikt nie wyszedł głodny.

A na koniec okazjonalne przemówienia. To była dawka emocji i wzruszeń. Dziękujemy Gościom za każde dobre słowo, za każdy gest, za każdy uśmiech, za szczerość. Burmistrzu – dziękujemy za „Salę Kongresową”! Traktujemy to jako wyzwanie.

Kończymy już nasz projekt, nasz WSPÓLNY, nasz wyjątkowy, nasz autorski, nasz niepowtarzalny.

Dziękujemy bezimiennie wszystkim, którzy realizowali, wspomagali, wspierali, rozliczali.

Dziękujemy za dojrzałość patriotyczną, za cierpliwość, za poświęcony czas, za wzajemne podtrzymywanie się na duchu, za wspaniałą koordynację działań  wszystkich naszych organizacji społecznych oraz samorządu wiejskiego.

To jest nasz wspólny sukces i spełniony obowiązek wobec naszej Ojczyzny.

 

POLSKO – Jesteśmy i Będziemy!

 

 

 

 

 

W załączeniu prezentacja z realizacji projektu

Posted by Łuki in Aktualności
POLSKA

POLSKA

NAUCZMY SIĘ NA PAMIĘĆ TEGO KRAJU, LITERA PO LITERZE, A DZIEŃ PO DNIU.
CO OCZY PO HORYZONT OGARNIAJ
Ą , CO ZDARZYĆ SIĘ NAM MOŻE TYLKO TU.
W Z
ŁOCISTYM LIPCU, CZY ZIELONYM MAJU, OD WSCHODU SŁOŃCA, AŻ PO NOCY CIEŃ.
NAUCZMY SI
Ę NA PAMIĘĆ TEGO KRAJU, JEDNEGO W CAŁYM ŚWIECIE, JAK WŁASNY DZIEŃ.

Nie wiemy dlaczego akurat ta piosenka została w naszej  pamięci i bardzo często ją nucimy i śpiewamy.
Może dlatego, że jest tak prawdziwa jak tytuł projektu ,,Polsko-Jesteśmy” i nasz osobisty udział w Wieczornicy  z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że wszyscy braliśmy udział w historycznym wydarzeniu, które już więcej nie powtórzy się za naszego życia. Ktoś wychodzący z sali dodał na koniec: ,, Do zobaczenia za 100 lat w niebie”. Wrażenia, odczucia, przeżycia jakie nam towarzyszyły były na pewno zróżnicowane, ale widoczna była jednakowa chwila zadumy, zatrzymania się, wsłuchania w przeszłość. Jakże te chwile są ważne w dzisiejszych czasach. Jak bardzo ucieszył nas obraz dzieci, kiedy pięknie ubrane zaprezentowały poloneza, bardzo uroczyście zatańczyły z flagą. Przygotowały dla nas odbiorców przedstawienie pełne powagi. Czuliśmy dumę i radość, że mogliśmy w tym uczestniczyć.

Wielkie wyrazy szacunku za przygotowanie dzieci dla Szkoły Podstawowej we Włodarach. Przedstawienie podbiło serca wszystkich widzów. Brawo! Cieszymy się również, że młodzież odpowiedziała na apel i przygotowała pieśni pełne liryki, patriotyzmu, wspomnień i miłych dla ucha wrażeń estetycznych. A oto jedna z wypowiedzi młodej osoby:  ,,To był dla nas zaszczyt wystąpić. Dziękujemy za zaproszenie. Cieszę się, że choć nie pochodzę z Włodar mogłam wziąć udział w tej uroczystości…..”

Pamiętajmy, że ,,Tyle jest przyszłości przed nami, ile wspomnień z przeszłości żyje w naszej pamięci”.

Pragniemy podziękować  Panu Markowi Misztalowi za bogatą prelekcję o Niepodległej i słowa, które wypowiedział prosto z serca: NIECH ŻYJE  POLSKA. Panie Marku można być doktorem w wielu dziedzinach, ale Pan jest doktorem, fascynatem historii i przeszłości Polski. Dziękujemy za te słowa.
Ludzie, którzy nas otaczają posiadają osobistą przynależność do kraju, ale szczególnie związani są ze swoim miejscem zamieszkania. Nie byłoby Wieczornicy, gdyby nie Stowarzyszenie Rozwoju Wsi, Koło Gospodyń Wiejskich, Rada Sołecka, OSP, LZS i mieszkańcy Włodar, którzy wzięli na siebie obowiązek zorganizowania, prowadzenia spotkania  i poczęstunku dla uczestników i gości Wieczornicy. Ale  należy zaznaczyć również fakt , iż wszystko  od czegoś  się zaczęło.  A zaczęło się od POMYSŁU!!! .  

Dziękujemy za wrażliwość i lokalny patriotyzm naszych Pomysłodawców. Idąc tą drogą należy podziękować Pani socjolog  Martynie Tomiczek i  przypomnieć słowa, które przytoczyła w swojej prelekcji, że tożsamość narodowa i lokalna budowana  jest na bazie przynależności do grupy w której żyjemy, mieszkamy, na osobistej wrażliwości a także na przeżyciach przekazanych nam przez dziadków, rodziców, którzy już przeżyli swoją historię  przesiedleń do Włodar.

MY NATOMIAST TWORZYMY NOWĄ HISTORIĘ.  ŻYJEMY W WOLNYM KRAJU.  W NASZEJ MIEJSCOWOŚCI.

I w tym miejscu należy podziękować kolejnym prelegentom, którzy przygotowali prelekcję o działaniach, które podejmowane były  na rzecz swojej małej ojczyzny w latach 2004-2018 w ramach programu Odnowy Wsi woj. opolskiego.  Było na co popatrzeć.

,,JA TO MAM SZCZĘŚCIE, ŻE W TYM MOMENCIE ŻYĆ MI PRZYSZŁO W KRAJU NAD WISŁĄ”

NIEPODLEGŁA,2018r.

 

Posted by Łuki in Aktualności
BIEG NIEPODLEGŁOŚCI WE WŁODARACH 2018

BIEG NIEPODLEGŁOŚCI WE WŁODARACH 2018

25 sierpnia 2018 r. to dzień można rzec historycznego wydarzenia w naszej wsi Włodary- Bieg Niepodległości dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Biegi kojarzą się z miastami, a nie wsią i jeszcze tak małą jak nasza. Otóż Bieg Niepodległości był jednym z elementów realizacji wygranego projektu ,,POLSKO JESTEŚMY” z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Założyliśmy, że znajdzie 100 uczestników małych
i dużych. Każdy uczestnik miał otrzymać na mecie pamiątkowy medal, a przy odbiorze numeru startowego czapeczkę z logo projektu. Przewidziane były również nagrody
w kategoriach wiekowych- dzieci oraz „open” kobiety i mężczyźni (w biegu dla dorosłych).
Dystanse dla dzieci to:
100 m do 6 lat
200 m 6-10 lat
600 m 10-14 lat
1000 m 14-18 lat
3 km dla wszystkich, powyżej 18 roku życia
Na roboczo postanowiliśmy dorzucić poza projektem kategorię DLA NAJSZYBSZEJ MIESZKANKI I MIESZKAŃCA Włodar oraz NAJSTARSZEJ i NAJSTARSZEGO uczestnika Biegu. Biegi dla dzieci i młodzieży odbyły się na boisku przy naszej Szkole Podstawowej, a główny bieg po crossowej trasie, tuż obok naszej wiejskiej świetlicy.
Już na samym początku zaskoczyła nas liczba dzieci, które wraz z rodzicami zapisywały się do startu i utworzyła się długa kolejka do naszego mini biura zawodów.
Profesjonalnie zawody przeprowadził pan Marcin Konarski, nauczyciel w-f w naszej szkole. Pomocą służyli biegacze klubowi Piotr i Paweł. Biuro zawodów obsłużyła zaprzyjaźniona biegowa grupa „Runners Team Nysa”.
Podczas biegu dzieci emocje były niesamowite, w zasadzie u wszystkich – dzieciaków, rodziców i organizatorów. Gdy wieszaliśmy medale po ukończonym biegu dzieciakom to widać było ogromną radość z tego powodu. My dorośli cieszyliśmy się zarówno z rywalizacji jak i radości dzieci.
Dorośli wystartowali spod świetlicy wiejskiej. Tutaj zabrakło nam numerów startowych, a co za tym idzie i medali. Jeśli numery startowe dało się jeszcze dodrukować przed startem, to na medale trzeba było poczekać, aż zostaną dorobione . Uczestnicy byli w bardzo różnym wieku i z różnymi biegowymi możliwościami począwszy od profesjonalistów- zawodowców do takich, którzy właśnie na tym biegu wystartowali po raz pierwszy w swoim życiu. Liczbowo w biegach wzięło udział 69 dzieci i młodzieży oraz 73 dorosłe osoby.
Dla wszystkich uczestników biegu przewidziano kiełbaskę z grilla a na podsumowaniu było wręczenie nagród przy udziale marszałka województwa pana Antoniego Konopki i naszego burmistrza pana Janusza Wójcika. Okazało się, że stawanie na podium było niesamowitym wydarzeniem w życiu dzieciaków. Z dumą odbierały dyplomy i nagrody. Z pewnością podium dodało rangi naszym zawodom.
To był nasz pierwszy raz – uczyliśmy się dopiero organizacji i logistyki takiego wydarzenia. Naprawdę udało nam się(z miłym zaskoczeniem liczby uczestników), zrealizować ten etap naszego projektu. Wyrazy ogromnego uznania dla naszej koordynatorki zawodów, pani Janiny Sosulskiej oraz dla członków LZS i OSP, którzy w profesjonalny sposób obsłużyli trasę biegu i bardzo „smacznego” grilla.
Był to Pierwszy Bieg Niepodległości w naszej miejscowości, z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby go powtórzyć za rok….? Co na to uczestnicy Biegu? Bez Was na pewno się nie odbędzie! Dlatego namawiamy do biegania i treningu.
Do zobaczenia za rok!

Organizatorzy

GALERIA ZDJĘĆ Z BIEGU NIEPODLEGŁOŚCI

Posted by Łuki in Aktualności