Łuki

Kolejne wyzwanie – remont elewacji wewnętrznej kościoła!

Kolejne wyzwanie – remont elewacji wewnętrznej kościoła!

Szanowni Mieszkańcy, dawni i obecni Parafianie.

Poniżej przedstawiamy fotki naszego parafialnego kościoła po przeprowadzonych remontach, dachu i elewacji zewnętrznej kościoła oraz wieży.

Wspomniane remonty zostały przeprowadzone w latach 2015 – 2019.

W bieżącym 2020r parafia planuje przystąpić do, od dawna oczekiwanego,  remontu wnętrza świątyni.

Jest to duże kolejne wyzwanie, dlatego każdy rodzaj pomocy i wsparcia jest mile widziany.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia NMP we Włodarach Bank Spółdzielczy OTMUCHÓW/oddział w Nysie ul. Kolejowa

Nr konta: 46 8872 1026 0031 5081 2000 0010

Tytuł przelewu lub wpłaty: „Darowizna na cele kultu religijnego – kościół we Włodarach.”

 

Drodzy Parafianie i Mieszkańcy!  Dziękujemy za zrozumienie i wyrozumiałość.

ks. Proboszcz i Parafialna Rada Duszpasterska

 

          Jedną z form finansowego wsparcia remontu wnętrza naszego kościoła jest zakup pamiątkowej, srebrnej płaskorzeźby.

Pamiątka jest dostępna w ramce koloru brązowego albo złoto-srebrnego.

Próba srebra 925, waga 4 g.

Wymiary: 8 x 5,5 cm(w ramce: 18 x 15,5 cm).

Cena: 200 zł.

Zamówienia można składać u ks. proboszcza: tmlot@poczta.fm

 

          Einer unserer Angebote für die Unterstützung beim Renovieren unserer Kirche (das Innenraum) bieten wir den Kauf eines silbernen Andenken an.

Das Andenken befindet sich im Rahmen in Farben Braun oder Gold-Silber.

Probe Silber 925, Wage 4 Gramm.

Grösse: 8 x 5,5 Zentimeter (der Rahmen: 18 x 15,5 Zentimeter).

Kosten 50 €.

Kontakt mit dem Pfarrer: tmlot@poczta.fm

 

One of the forms of financial support for renovating the interior of our church is the purchase of a silver souvenir.

The souvenir is available in a brown or silver-gold frame.

Silver 925, weight 4 grams.

Size: 8 x 5,5 cm (in frame: 18 x 15,5 cm)

Prize: 200 PLN

Orders can be placed with the parish priest: tmlot@poczta.fm

           

Posted by Łuki in Aktualności, Parafia
„Zaopiekuj się mną”

„Zaopiekuj się mną”

Z dużą przyjemnością informujemy o zakończeniu realizacji projektu pn „Zaopiekuj się mną”. Projekt realizowany był przy udziale wszystkich organizacji społecznych działających we Włodarach i trwał ponad 8 miesięcy.

Była to kontynuacja podjętych w 2016, 2017r i 2018 r inicjatyw i działań, mających na celu podniesienie świadomości ekologicznej uczestników. Tym razem działania były skierowane na edukację  z zakresu podstawowych zasad pielęgnacji  drzew owocowych i zakładania przydomowych sadów.

Po zakończeniu realizacji, możemy stwierdzić, że przeprowadzone działania projektowe, bardzo skutecznie wpłynęły na podniesienie świadomości ekologicznej uczestników. Udało się nam osiągnąć wszystkie zakładane cele i rezultaty. Poznaliśmy zasady odpowiedniej pielęgnacji, cięć korekcyjnych i odmładzających, wiązania konarów bielenia pni oraz okulizacji i szczepień drzew owocowych. Ugruntowanie tej wiedzy w znaczący sposób podniosło naszą świadomość i myślenie  proekologiczne, że dbałość o drzewa owocowe, nie kończy się tylko na ich nasadzeniu i bieleniu pnia. Na dobrą opinię i przebieg realizacji projektu, bardzo duży i pozytywny wpływ miało doświadczenie organizacyjne wnioskodawców i osób zaangażowanych. To doświadczenie w głównej mierze zostało zdobyte podczas realizacji podobnych projektów z Bioróżnorodności organizowanych przez Urząd Miejski w Korfantowie  jak również innych działań z rożnych dziedzin życia społecznego, w ramach programu Odnowy Wsi.

Realizacja projektu to również wspaniała i szeroko rozumiana, współpraca  wszystkich organizacji społecznych, działających w naszej miejscowości.

Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Korfantowie za przyznaną dotację(5000 zł) oraz za  wspaniałą współpracę podczas realizacji projektu. Panu Burmistrzowi, za dobre słowo, kreatywność i okazaną życzliwość.

Dziękujemy również wszystkim uczestnikom oraz sympatykom naszych działań.

W załączeniu prezentacja z realizacji  projektu.

Zarząd SRW- we Włodarach- „Villa Vlokmari”

 

       tekst pdf                              prezentacja pdf

           

 

Posted by Łuki in Aktualności, Stowarzyszenie Villa Vlokmari
„Wieczór z Niepodległą”

„Wieczór z Niepodległą”

Pomysł zorganizowania kolejnej uroczystości obchodów „Święta Niepodległości” zrodził się już w ub. roku podczas realizacji projektu „Polsko- Jesteśmy”. Tym razem chcieliśmy, aby nasze świętowanie było nie tylko wspomnieniem „Przeszłości” ale również wyrażeniem „Radości”, że możemy żyć w swojej, wolnej  Ojczyźnie.

Podjęliśmy się wspólnych działań, tzn. samorząd wiejski i wszystkie organizacje działające w naszej miejscowości,  uczniowie, rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej na czele z Panią dyrektor. Zaczęliśmy jak zwykle od spotkań organizacyjnych oraz od opracowania przepięknego logo projektu i papieru projektowego, który „towarzyszył” nam na każdym ogłoszeniu, komunikacie i zaproszeniu. Dzieci ze Szkoły Podstawowej pod okiem nauczycieli opracowały i wykonały piękne kotyliony w barwach narodowych. Każdy  z uczestników spotkania „Wieczoru z Niepodległą” mógł się przekonać o tym osobiście.

Nadszedł czas uroczystości, przy pięknie przystrojonej świetlicy przywitaliśmy naszych zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników. Było nam bardzo miło, że wszystkie miejsca były zapełnione. Uroczystość rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu i odmówienia modlitwy za Ojczyznę. Po tych wzniosłych chwilach przyszedł czas na coś wyjątkowo okazałego i słodkiego. Tort Niepodległościowy w barwach biało-czerwonych był ,,bardzo” wielką niespodzianką. „Pomysł” Pani dyrektor Szkoły Podstawowej  wszystkim smakował. Dziękujemy!

„Uzupełnieni w niezbędne kalorie” z uwagą wpatrywaliśmy się i wsłuchiwaliśmy w audiowizualną prelekcję Pana dr Marka Misztala nt „Dzieje Niepodległej w latach 1918-1921”. Nie był to okres łatwy dla naszej Rzeczpospolitej. Prawdziwy profesjonalizm prostoty przekazu i moc wiedzy Pana Marka sprawiły, że byliśmy wszyscy pod głębokim wrażeniem przedstawianej prezentacji i jej autora! Panie Marku, DZIĘKUJEMY!

Piosenka w wykonaniu naszej młodzieży – sióstr A. K. Suszczyńskich, „Moja litania” przepełniona pięknym wokalem i treścią u niejednego z nas spowodowała  wzruszenie i próbę zrozumienia pojmowania Ojczyzny przez młode pokolenie. Bardzo ciekawe i wzruszające doznania.

Montaże słowno-muzyczne dzieci były bardzo ujmujące, patriotyczne, podniosłe i … radosne. „Przejażdżka po historii” zakończyła swoją drogę  pięknym, wymagającym dużej sprawności fizycznej, tańcem z wstążkami w rytm muzyki „Piraci z Kartaibów”. Uczestnicy nagrodzili starania dzieci gromkimi brawami.

Przed rozpoczęciem Patriotycznej Biesiady” przy akordeonie, przygotowanej przez  Burmistrza Korfantowa- Janusza Wójcika, był czas na okazjonalne przemówienia zaproszonych gości.  Były to bardzo miłe chwile, pełne emocji, dobrych słów, wzruszeń i podziękowań. Jako organizatorzy, czuliśmy się dumni i spełnieni. Dziękujemy za każde dobre i szczere słowo panu Staroście Andrzejowi Kruczkiewiczowi,  Księdzu Radcy Bronisławowi Dołhań oraz Burmistrzowi Korfantowa Januszowi Wójcikowi. Nadszedł czas Patriotycznej Biesiady”. Byliśmy bardzo radzi i pełni uznania jak Burmistrz Janusz Wójcik sprawnie i rytmicznie podejmował grę na swoim akordeonie i zachęcał do wspólnego śpiewania wszystkich będących na sali uczestników. Wspomagająco na scenie pojawił się również  wielopokoleniowy „Chórek Burmistrza”.To były naprawdę radosne chwile. Mamy nadzieję, że podobny charakter  patriotycznej biesiady zostanie zapisany w kalendarzu na następny rok i będzie cyklicznym spotkaniem radości z Niepodległą Polską.

Dziękujemy bezimiennie wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania spotkania „Wieczór z Niepodległą”. Dziękujemy za dojrzałość patriotyczną, za cierpliwość, za poświęcony czas, za dbanie o naszą małą – lokalną Ojczyznę. Jest to dowód, że czujemy się Polakami i spełniamy swój obowiązek wobec Polski.

„Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej”(Stefan Kardynał Wyszyński)  i tej … największej sztuki, życzymy wszystkim, którzy czują się Polakami.

tekst oryginalny pdf

Galeria zdjęć

Posted by Łuki in Aktualności
W dniach 23-25 sierpnia, delegacja Powiatu Nyskiego przebywała w partnerskim Powiecie Mainz – Bingen

W dniach 23-25 sierpnia, delegacja Powiatu Nyskiego przebywała w partnerskim Powiecie Mainz – Bingen

W tych dniach przedstawicielki Sołectwa Włodary wyjechały wraz z delegacją Starostwa Nyskiego  do miasta partnerskiego Mainz- Bingen w ramach wyróżnienia za uzyskanie 1 miejsca w Programie Odnowy Wsi Powiatu Nyskiego w 2019r.
Uczestniczyły w uroczystej gali z okazji 50-lecia istnienia Powiatu Mainz-Bingen.  
W ramach obchodów tego jubileuszu odbył się również festyn lokalny, gdzie na stoisku reprezentacja Powiatu Nyskiego podejmowała mieszkańców powiatu partnerskiego produktem lokalnym, czyli „pierogami włodarskimi”.
Dodatkiem do pierogów był własnej produkcji „napój” z dzikiej róży.
Na stoisku Powiatu Nyskiego odbywała się również degustacja miodów z ziemi nyskiej.
Zarówno konsumpcja pierogów jak i degustacja miodów i napoju cieszyła się dużym zainteresowaniem i powodzeniemJ.
Podczas festynu Panie ,,Pierożanki”, bo tak zostały nazwane, wydały 800 sztuk pierogów……. Wow!
Przedstawicielki Sołectwa Włodary dziękują za możliwość wyjazdu oraz  poznania kultury życia oraz spędzenia czasu podczas organizacji uroczystości jubileuszu, regionu Niemiec.  

inf. opracowała:

Bożena Bernacka

Posted by Łuki in Aktualności
„Zaopiekuj się mną” – warsztat lokalny

„Zaopiekuj się mną” – warsztat lokalny

„Zaopiekuj się mną” dzisiejsze warsztaty z zakresu utrwalenia wiedzy z zasad pielęgnacji drzew owocowych odbyły się w bardzo miłej atmosferze i obecności Pana Burmistrza Korfantowa i jego małżonki. Warsztaty zostały przeprowadzone przez Pana Jacka Tarnowskiego Naczelnika Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Nysie. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowaniu warsztatów, w szczególności za udostępnienie ogrodu w którym zaistniała możliwość praktycznego wykonania przycięcia drzewek oraz wszystkim osobom aktywnie uczestniczącym w warsztatach.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, trawa, drzewo, na zewnątrz i przyroda
Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją, trawa, na zewnątrz i przyroda
Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, drzewo, trawa, na zewnątrz i przyroda
Obraz może zawierać: 1 osoba, stoi, na zewnątrz i przyroda
Posted by Łuki in Aktualności, Samorząd
Dożynki Prezydenckie w Spale – my też tam byliśmy!!!

Dożynki Prezydenckie w Spale – my też tam byliśmy!!!

W dniach 14-15.09.2019 r. delegacja Urzędu Miejskiego w Korfantowie składająca się z przedstawicieli KGW Puszyna, KGW Włodary, artystów lokalnych z gminy Korfantów z Burmistrzem Januszem Wójcikiem na czele uczestniczyła w Dożynkach Prezydenckich w Spale reprezentując województwo Opolskie. Nasze dziewczęta zaserwowały przepyszne pierogi oraz ciasteczka zarejestrowane w Nyskim Księstwie Jezior i Gór. Wszystim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów 😊

Obraz może zawierać: 5 osób, uśmiechnięci ludzie, w budynkuObraz może zawierać: 6 osób, ludzie stoją, jedzenie i w budynku

Obraz może zawierać: 3 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją

Posted by Łuki in Aktualności, Samorząd
Bieg Niepodległości o Puchar Burmistrza Korfantowa – Włodary 2019

Bieg Niepodległości o Puchar Burmistrza Korfantowa – Włodary 2019

W dniu 24 sierpnia 2019 roku we Włodarach odbyła się druga edycja Biegu Niepodległości o Puchar Burmistrza Korfantowa. Biegi  były zorganizowane na 3 dystansach dla dzieci i Bieg Główny dla dorosłych na 3 km po crossowej trasie.

Dzieci mogły zmierzyć się w kategoriach:

Do lat 6 -100 m

7 – 11 lat  – 200 m

12 – 15 lat – 600 m

Biegi ukończyło 68 dzieci. Każde z nich otrzymało oprócz pakietu  uczestnika, pamiątkowy medal oraz słodki przysmak na mecie.

Nagrody rzeczowe zostały wręczone dla 3 pierwszych miejsc w kategorii dziewczyn oraz chłopaków.

Dystans 3 km był przeznaczony dla uczestników w wieku od 16 lat wzwyż.

Tegoroczną nowością biegu było elektroniczne mierzenie czasu każdemu uczestnikowi przez firmę „Zmierzymy Czas”. Niewątpliwie taka forma organizacji biegu,  przysporzyła nam dużej frekwencji wśród biegaczy i zadowolenia na twarzy z otrzymanego smsa, informującego o zajętym miejscu i uzyskanym czasie.

 Ogółem bieg ukończyło 112 biegaczy. Należy podkreślić, że ¼ startujących stanowili sami mieszkańcy Włodar. Ta  aktywność zasługuje na słowa uznania i pochwały. Wielu biegaczy przyjechało z okolicznych miejscowości naszej gminy Korfantów i powiatu nyskiego, prudnickiego. Nie zabrakło uczestników również spoza naszego województwa.

Zagościła wśród nas także uczestniczka, na co dzień Polka, mieszkająca we Francji.

Na  nagrody były przewidziane piękne puchary w klasyfikacji generalnej i pucharki w kategoriach wiekowych. Sprawiło to ogromną radość  uczestnikom o różnych możliwościach biegowych
w każdym wieku.

Nie zabrakło również statuetek dla naszych mieszkańców w kategorii „Mieszkaniec Włodar” za 3 pierwsze miejsca dla kobiet i mężczyzn.

Najliczniejszą drużynę biegową Runners Team Nysa także nagrodzono pamiątkowym pucharem za frekwencję udziału w biegu.

Przy tej okazji trzeba podkreślić niesamowite wsparcie i pomoc ze strony biegaczy Runners Team Nysa w profesjonalnej obsłudze biura zawodów. DZIĘKUJEMY J

Nagrody dla dzieci i zwycięzców biegu głównego wręczali Burmistrz Korfantowa p. Janusz Wójcik, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu p. Danuta Korzeniowska oraz prezes LGD Nyskie Księstwo Jezior i Gór – p. Elżbieta Harhura.

To wydarzenie nie miałoby szansy powodzenia w realizacji,  gdyby nie wsparcie finansowe Burmistrza Korfantowa, Starostwa Powiatowego w Nysie oraz przychylności sponsorów lokalnych przedsiębiorców i nie tylko. BARDZO DZIĘKUJEMY ZA ZROZUMIENIE  I POMOC.

Przy organizacji naszego wydarzenia, pracy naprawdę było sporo.

Dziękujemy z całego SERCA wszystkim zaangażowanym na każdym etapie naszych działań. Od pomysłu, niezbędnych rozmów i spotkań,  pisania i rozliczania wniosków, zakupu nagród
i pakietów, opracowania logo biegu i nr startowych, nagłośnienia, zabezpieczenia trasy biegów i jego obsługi, obsługi medycznej i pokazu sprawności ratowniczej, przygotowania smacznego posiłku po DOBRE SŁOWO i UŚMIECH.

DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy włączyli się w to nasze wydarzenie, tak jak potrafili. Dzięki temu odbyło się ono, wg opinii obserwatorów, na bardzo dobrym poziomie.

A najpiękniejsze jest to, że wszystkie lokalnie działające organizacje w naszej miejscowości na czele z panią sołtys, włożyły swoją cząstkę aby się UDAŁO.

Bo można mieć wielkie marzenia i wizje ale bez ludzi zaangażowanych i ich poświęcenia, nic się nie stworzy i nie powstanie samo.

Janina Sosulska

Ps.

Jasiu, bez Ciebie i Twojego poświęcenia, nieprzespanych nocy i  zaangażowania, biegi oglądalibyśmy tylko w … telewizji.

Jesteś WIELKA!

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !!!

Organizatorzy

Posted by Łuki in Aktualności