Łuki

Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Członków Stowarzyszenia Villa Vlokmari

Zgodnie ze statutem Stowarzyszenia Wsi Włodary „Villa Vlokmari” we Włodarach, zapraszamy na zwyczajne Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Członków Stowarzyszenia, które odbędzie się w dniu 11-09-2021 roku o godzinie 17:30 (II termin 17:45 ) w salce internetowej świetlicy wiejskiej we Włodarach.

Wszystkich członków serdecznie zapraszamy.

Zarząd Stowarzyszenia Villa Vlokamri

Posted by Łuki in Aktualności, Stowarzyszenie Villa Vlokmari

Spotkanie z naturą

„Zaopiekuj się mną”, 19.09.2020 r. jako sympatycy bioróżnorodności i przedstawiciele organizacji działających na terenie sołectwa z Panią Sołtys na czele, przeprowadziliśmy pielęgnację posadzonych drzewek przy ul Parkowej.

Wykoszenie traw okalających drzewka o wysokości często przekraczającej  1 m znakomicie przyczyniło się  do uwidocznienia walorów estetycznych naszej czereśniowej alejki, a przede wszystkim zapewni prawidłowy wzrost drzewek w przyszłości.

Wspólne spędzenie popołudniowego czasu, mimo ogromnego wysiłku i pracy jaka została wykonana, było czasem refleksji i radości. Mimo panującego stanu epidemii zdołaliśmy wykonać kolejną pracę na rzecz lokalnej społeczności i naszej „małej ojczyzny”.

Współpraca wszystkich organizacji społecznych, działających w naszej miejscowości, została podsumowana wspólną biesiadą przy ognisku i wysmażaniem przepysznych kiełbasek.

Bardzo Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali i wzięli udział w popołudniowym – weekendowym „spotkaniu z kosą” i przy ognisku.

Zapraszamy na wiosnę.

Posted by Łuki in Aktualności
” Nasze Camp Nou ” wreszcie w Europie!

” Nasze Camp Nou ” wreszcie w Europie!

Drodzy Państwo, miło nam Państwa poinformować, że kolejny etap modernizacji naszego boiska dobiegł końca. Nasze prace związane z modernizacją płyty boiska, zakupem i montażem  niezbędnej infrastruktury trwały ponad 8 lat. W tym czasie nasz LZS również rósł w silę zarówno dzięki coraz większej kadrze zawodników, jak również bardzo dobrymi wynikami rozgrywek. Inwestycja związana z ustawieniem socjalnych kontenerów rozpoczęła się w 2019 r od przygotowania podłoża,  przyłączenia mediów oraz zakupu jednego kontenera socjalnego.  W czerwcu br.,  ku zaskoczeniu wszystkich zainteresowanych zakończono projekt poprzez zakup i ustawienie kolejnych dwóch kontenerów dzięki którym miejscowi „piłkarze” jak i drużyna przyjezdna (w tym także sędziowie) będą mogli w odpowiednich warunkach i standardzie rozgrywać zawody. Kontenery pełniące rolę szatni dla piłkarzy są w wysokim standardzie, wyposażone w kompletne
i niezbędne zaplecze sanitarne.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację działań.

Szczególne podziękowania składamy na ręce Pana Burmistrza Korfantowa Janusza Wójcika, to dzięki jego zaangażowaniu, zrozumieniu i pomocy możemy się cieszyć i korzystać z kolejnej inwestycji w naszej miejscowości. DZIĘKUJEMY J

Posted by Łuki in Aktualności
„DO ZOBACZENIA ZA ROK”

„DO ZOBACZENIA ZA ROK”

„DO ZOBACZENIA ZA ROK 🙂 ”

Takimi słowami pożegnaliśmy się w ubiegłym roku podczas zakończenia ferii organizowanych przez organizacje społeczne działające w naszej miejscowości. I dotrzymaliśmy słowa! W tym roku w dniach od 17 do 21 lutego kolejny raz odbyły się zorganizowane przez  lokalne organizacje ferie zimowe dla naszych dzieci i młodzieży.

Program ferii obejmował 3 dni: poniedziałek, wtorek, czwartek zajęcia  w świetlicy wiejskiej  oraz  2 dni wyjazdowe: narty- Lądek Zdrój oraz Afrykarium we wrocławskim ZOO.

Po raz kolejny doświadczyliśmy jak ważnym elementem w naszej społecznej działalności jest ogólno dostępna świetlica wiejska, bo to w niej dzieci mogły podczas wspólnego pobytu zaprezentować pod okiem opiekunów, swoją pomysłowość, kreatywność i po prostu chęć bycia razem.

 A jak spędzały ten czas? Obowiązkowo odbywały się rozgrywki w tenisa stołowego zarówno dla młodszych i starszych. Dzieci chętnie grały w grę „piłkarzyki”, a te całkiem małe rysowały bądź grały w gry planszowe. Włączaliśmy także wspólne zabawy konkursowe, gdzie udział brały wszystkie dzieci.

We wtorek zagościł u nas pan Policjant z prelekcją  nt. Uzależnienia – złodzieje młodości”. Uczestnicy mieli okazję posłuchać i poznać przykłady jak wielkim zagrożeniem dla ich młodego wieku jest lekceważenie wpływu wszelakich uzależnień, które najprościej ujmując „kradną” młode, najpiękniejsze lata z życia człowieka.

Środowy wyjazd na stok, to było prawdziwe wyzwanie dla dzieci i opiekunów. Warunki zimowe w tym roku nas nie rozpieszczały. Trzeba było zachować maksymalne skupienie i uwagę, żeby nie zamienić się w „człowieka śniegu”. Dużo radości, uśmiechu, żartów i wspomnień. Najwięcej satysfakcji sprawiają zawsze młodzi adepci jazdy na nartach, którzy stawiają swoje pierwsze kroki. Najpierw pod okiem zawodowych instruktorów a następnie  pod opieką naszych, wprawionych opiekunów, żeby za chwilę zjeżdżać już samemu. I o to chodzi, to jest ta alternatywa na brak zainteresowań i pomysłów dla najmłodszych i kolejne wyzwanie dla ich rodziców 🙂 .

„Tłusty Czwartek”, żeby tradycji stało się zadość, pod okiem doświadczonych naszych pań z Koła Gospodyń w czwartek zostały przeprowadzone warsztaty w wyrobie „Oponek” i innych słodkich smakołyków. Zainteresowanie nowym wyzwaniem było spore, szczególnie u starszych dzieci. Dowodem sukcesu z przeprowadzonych warsztatów były bardzo smaczne oponki, którymi zajadali się wszyscy uczestnicy zajęć obecni w tym dniu na świetlicy. Naprawdę było smacznie i … wesoło.

Piątkowe Afrykarium we wrocławskim ZOO, to była niesamowita eksplozja wizualnych doznań światem fauny istniejącym na afrykańskim kontynencie. Bardzo ciekawe i merytorycznie na wysokim poziomie, oprowadzanie przez panią przewodnik, dostarczyło uczestnikom niesamowitej dawki wiedzy i ciekawostek związanych ze światem zwierząt, który jeszcze istnieje w Afryce. Bardzo ciekawe miejsce, kolejne doświadczenie, kolejna zdobyta wiedza i wspomnienia.

Jako organizatorzy tych spotkań feryjnych obserwujemy jak  nasze dzieciaki  co roku stają się inne, zawsze o rok starsze, więcej potrafią i rozumieją, są ciekawe, lubią nowe wyzwania. Nauka jazdy na nartach napawa nas wielką dumą z postępów dzieci. To nie są te same osoby, które zaczynały po raz pierwszy jazdę na stoku kilka lat temu.

Jest wielką satysfakcją i wielką radością, że tyle dobrego można uczynić w zespole chętnych mieszkańców oraz przy wsparciu i współpracy  Urzędu Miejskiego naszej gminy Korfantów i naszego Proboszcza.

BARDZO DZIĘKUJEMY wszystkim OPIEKUNOM za poświęcenie, pomysłowość i energię. Bez Waszego zaangażowania nie byłoby  możliwości  realizacji projektu.

DZIĘKUJEMY!

 

Specjalne podziękowania naszemu Burmistrzowi i naszemu Proboszczowi, którzy co roku wspierają  nas finansowo, merytorycznie i … duchowo.

DZIĘKUJEMY!

 

I … DO ZOBACZENIA ZA ROK! 🙂

Posted by Łuki in Aktualności, Samorząd, Stowarzyszenie Villa Vlokmari
Kolejne wyzwanie  – malowanie wnętrza kościoła.

Kolejne wyzwanie – malowanie wnętrza kościoła.

Szanowni Mieszkańcy, dawni i obecni Parafianie!

Poniżej przedstawiamy zdjęcia naszego parafialnego kościoła po przeprowadzonych remontach, dachu i elewacji kościoła oraz wieży.

Wspomniane remonty zostały przeprowadzone w latach 2015 – 2019.

W bieżącym 2021 r. parafia planuje przystąpić do – od dawna oczekiwanego – remontu wnętrza świątyni.

Jest to kolejne duże wyzwanie, dlatego każdy rodzaj pomocy i wsparcia jest mile widziany.

 Bank Spółdzielczy OTMUCHÓW/oddział w Nysie 

Nr konta: 46 8872 1026 0031 5081 2000 0010

Parafia Rzymskokatolicka Narodzenia pw. Narodzenia NMP Włodary, ul. Szkolna 2  48-317 Korfantów

Tytuł wpłaty:
Darowizna na cele kultu religijnego – kościół we Włodarach

        

Jedną z form finansowego wsparcia remontu wnętrza naszego kościoła jest zakup pamiątkowej, srebrnej płaskorzeźby.

Pamiątka jest dostępna w ramce koloru brązowego albo złoto-srebrnego.

Próba srebra 925, waga 4 g.

Wymiary: 8 x 5,5 cm(w ramce: 18 x 15,5 cm).

Cena: 200 zł.

Zamówienia można składać u ks. proboszcza: tmlot@poczta.fm

 

          Einer unserer Angebote für die Unterstützung beim Renovieren unserer Kirche (das Innenraum) bieten wir den Kauf eines silbernen Andenken an.

Das Andenken befindet sich im Rahmen in Farben Braun oder Gold-Silber.

Probe Silber 925, Wage 4 Gramm.

Grösse: 8 x 5,5 Zentimeter (der Rahmen: 18 x 15,5 Zentimeter).

Kosten 50 €.

Kontakt mit dem Pfarrer: tmlot@poczta.fm

 

One of the forms of financial support for renovating the interior of our church is the purchase of a silver souvenir.

The souvenir is available in a brown or silver-gold frame.

Silver 925, weight 4 grams.

Size: 8 x 5,5 cm (in frame: 18 x 15,5 cm)

Prize: 200 PLN

Orders can be placed with the parish priest: tmlot@poczta.fm

 

Filia Rynarcice

Wymianę chodnika wokół kościoła można wesprzeć wpłacając dowolną kwotę na rachunek w BS w Otmuchowie o/Nysa

Nr konta: 67 8872 1026 0031 5081 2000 0020

Parafia Rzymskokatolicka Narodzenia pw. Narodzenia NMP Włodary, ul. Szkolna 2  48-317 Korfantów

Tytuł wpłaty:
Darowizna na cele kultu religijnego – kościół w Rynarcicach

 

Drodzy Parafianie i Mieszkańcy!  Dziękujemy za Wasze zrozumienie i wsparcie!

ks. Proboszcz i Parafialna Rada Duszpasterska

          

Posted by Łuki in Remont kościoła
„Zaopiekuj się mną”

„Zaopiekuj się mną”

Z dużą przyjemnością informujemy o zakończeniu realizacji projektu pn „Zaopiekuj się mną”. Projekt realizowany był przy udziale wszystkich organizacji społecznych działających we Włodarach i trwał ponad 8 miesięcy.

Była to kontynuacja podjętych w 2016, 2017r i 2018 r inicjatyw i działań, mających na celu podniesienie świadomości ekologicznej uczestników. Tym razem działania były skierowane na edukację  z zakresu podstawowych zasad pielęgnacji  drzew owocowych i zakładania przydomowych sadów.

Po zakończeniu realizacji, możemy stwierdzić, że przeprowadzone działania projektowe, bardzo skutecznie wpłynęły na podniesienie świadomości ekologicznej uczestników. Udało się nam osiągnąć wszystkie zakładane cele i rezultaty. Poznaliśmy zasady odpowiedniej pielęgnacji, cięć korekcyjnych i odmładzających, wiązania konarów bielenia pni oraz okulizacji i szczepień drzew owocowych. Ugruntowanie tej wiedzy w znaczący sposób podniosło naszą świadomość i myślenie  proekologiczne, że dbałość o drzewa owocowe, nie kończy się tylko na ich nasadzeniu i bieleniu pnia. Na dobrą opinię i przebieg realizacji projektu, bardzo duży i pozytywny wpływ miało doświadczenie organizacyjne wnioskodawców i osób zaangażowanych. To doświadczenie w głównej mierze zostało zdobyte podczas realizacji podobnych projektów z Bioróżnorodności organizowanych przez Urząd Miejski w Korfantowie  jak również innych działań z rożnych dziedzin życia społecznego, w ramach programu Odnowy Wsi.

Realizacja projektu to również wspaniała i szeroko rozumiana, współpraca  wszystkich organizacji społecznych, działających w naszej miejscowości.

Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Korfantowie za przyznaną dotację(5000 zł) oraz za  wspaniałą współpracę podczas realizacji projektu. Panu Burmistrzowi, za dobre słowo, kreatywność i okazaną życzliwość.

Dziękujemy również wszystkim uczestnikom oraz sympatykom naszych działań.

W załączeniu prezentacja z realizacji  projektu.

Zarząd SRW- we Włodarach- „Villa Vlokmari”

 

       tekst pdf                              prezentacja pdf

           

 

Posted by Łuki in Aktualności, Stowarzyszenie Villa Vlokmari
„Wieczór z Niepodległą”

„Wieczór z Niepodległą”

Pomysł zorganizowania kolejnej uroczystości obchodów „Święta Niepodległości” zrodził się już w ub. roku podczas realizacji projektu „Polsko- Jesteśmy”. Tym razem chcieliśmy, aby nasze świętowanie było nie tylko wspomnieniem „Przeszłości” ale również wyrażeniem „Radości”, że możemy żyć w swojej, wolnej  Ojczyźnie.

Podjęliśmy się wspólnych działań, tzn. samorząd wiejski i wszystkie organizacje działające w naszej miejscowości,  uczniowie, rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej na czele z Panią dyrektor. Zaczęliśmy jak zwykle od spotkań organizacyjnych oraz od opracowania przepięknego logo projektu i papieru projektowego, który „towarzyszył” nam na każdym ogłoszeniu, komunikacie i zaproszeniu. Dzieci ze Szkoły Podstawowej pod okiem nauczycieli opracowały i wykonały piękne kotyliony w barwach narodowych. Każdy  z uczestników spotkania „Wieczoru z Niepodległą” mógł się przekonać o tym osobiście.

Nadszedł czas uroczystości, przy pięknie przystrojonej świetlicy przywitaliśmy naszych zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników. Było nam bardzo miło, że wszystkie miejsca były zapełnione. Uroczystość rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu i odmówienia modlitwy za Ojczyznę. Po tych wzniosłych chwilach przyszedł czas na coś wyjątkowo okazałego i słodkiego. Tort Niepodległościowy w barwach biało-czerwonych był ,,bardzo” wielką niespodzianką. „Pomysł” Pani dyrektor Szkoły Podstawowej  wszystkim smakował. Dziękujemy!

„Uzupełnieni w niezbędne kalorie” z uwagą wpatrywaliśmy się i wsłuchiwaliśmy w audiowizualną prelekcję Pana dr Marka Misztala nt „Dzieje Niepodległej w latach 1918-1921”. Nie był to okres łatwy dla naszej Rzeczpospolitej. Prawdziwy profesjonalizm prostoty przekazu i moc wiedzy Pana Marka sprawiły, że byliśmy wszyscy pod głębokim wrażeniem przedstawianej prezentacji i jej autora! Panie Marku, DZIĘKUJEMY!

Piosenka w wykonaniu naszej młodzieży – sióstr A. K. Suszczyńskich, „Moja litania” przepełniona pięknym wokalem i treścią u niejednego z nas spowodowała  wzruszenie i próbę zrozumienia pojmowania Ojczyzny przez młode pokolenie. Bardzo ciekawe i wzruszające doznania.

Montaże słowno-muzyczne dzieci były bardzo ujmujące, patriotyczne, podniosłe i … radosne. „Przejażdżka po historii” zakończyła swoją drogę  pięknym, wymagającym dużej sprawności fizycznej, tańcem z wstążkami w rytm muzyki „Piraci z Kartaibów”. Uczestnicy nagrodzili starania dzieci gromkimi brawami.

Przed rozpoczęciem Patriotycznej Biesiady” przy akordeonie, przygotowanej przez  Burmistrza Korfantowa- Janusza Wójcika, był czas na okazjonalne przemówienia zaproszonych gości.  Były to bardzo miłe chwile, pełne emocji, dobrych słów, wzruszeń i podziękowań. Jako organizatorzy, czuliśmy się dumni i spełnieni. Dziękujemy za każde dobre i szczere słowo panu Staroście Andrzejowi Kruczkiewiczowi,  Księdzu Radcy Bronisławowi Dołhań oraz Burmistrzowi Korfantowa Januszowi Wójcikowi. Nadszedł czas Patriotycznej Biesiady”. Byliśmy bardzo radzi i pełni uznania jak Burmistrz Janusz Wójcik sprawnie i rytmicznie podejmował grę na swoim akordeonie i zachęcał do wspólnego śpiewania wszystkich będących na sali uczestników. Wspomagająco na scenie pojawił się również  wielopokoleniowy „Chórek Burmistrza”.To były naprawdę radosne chwile. Mamy nadzieję, że podobny charakter  patriotycznej biesiady zostanie zapisany w kalendarzu na następny rok i będzie cyklicznym spotkaniem radości z Niepodległą Polską.

Dziękujemy bezimiennie wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania spotkania „Wieczór z Niepodległą”. Dziękujemy za dojrzałość patriotyczną, za cierpliwość, za poświęcony czas, za dbanie o naszą małą – lokalną Ojczyznę. Jest to dowód, że czujemy się Polakami i spełniamy swój obowiązek wobec Polski.

„Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej”(Stefan Kardynał Wyszyński)  i tej … największej sztuki, życzymy wszystkim, którzy czują się Polakami.

tekst oryginalny pdf

Galeria zdjęć

Posted by Łuki in Aktualności