„Wieczór z Niepodległą” we Włodarach

Jedenastego listopada 2023r. we Włodarach już po raz piąty miała miejsce Wieczornica- Wieczór z Niepodległą. To wydarzenie i  cała jego oprawa tak naprawdę mówi o naszym lokalnym patriotyzmie, zaangażowaniu i sposobie przeżywania odzyskania niepodległości przez nasz kraj- Polskę.

Wieczornice we Włodarach mają swój początek w 2018 r. kiedy to w ramach projektu POLSKO – JESTEŚMY, współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski w Opolu, stała się  częścią składową realizacji projektu.

Zainicjowana w 2018 r Uroczystość, przeszła do tradycji świętowania odzyskania niepodległości przez naszą lokalną społeczność. Nasza wiejska świetlica znowu była wypełniona po brzegi dużą ilością zarówno dorosłych, zaproszonych gości jak i dzieci i młodzieży.
Nadszedł czas uroczystości, przy pięknie przystrojonej świetlicy rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania 4 zwrotek hymnu państwowego i odmówienia modlitwy za Ojczyznę. Po tych wzniosłych chwilach przyszedł czas na coś wyjątkowego, zanurzyliśmy się w słuchaniu pięknej poezji w wykonaniu zaproszonego gościa, korfantowskiego poety Pana Edmunda Borzemskiego. Było to piękne  doświadczenie, bardzo przyjazne sercom i umysłom zebranych.

Kolejny punkt programu to występy dzieci Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, które rozpoczęły się polonezem z efektownym wejściem krokiem tanecznym na scenę. Wrażenie pozostanie na długo w naszych umysłach i sercach.

Następnie prezentowany był występ słowno – muzyczny z pięknym patriotycznym przekazem również przez dzieci. Solowe partie na instrumentach oraz przepiękny wokal wzbudził u zebranych mnóstwo bardzo pozytywnych emocji i wyraz głębokiego podziwu. Gratulujemy!

Po przerwie wypełnionej wzajemnymi rozmowami, wspólnym byciem ze sobą oraz smacznym lokalnym bardzo smacznym poczęstunkiem, przyszedł czas na premierowy występ lokalnego zespołu „ Włodarzanki”, który przy akompaniamencie pana Łukasza zaśpiewał patriotyczne piosenki.

Niezwykle ciekawa prelekcja historyczna dr Marka na temat „Trudne czasy budowania Nowej Ojczyzny po przesiedleniach w okresie powojennym” to taki moment, gdzie przenieśliśmy się w czasy historyczne bezpośrednio dotyczące naszej miejscowości.

Dr Marek Misztal, historyk przedstawił rys sytuacji tuż po przybyciu naszych przodków z Kresów Wschodnich i jak wtedy funkcjonowali.
W naszej miejscowości większość tych, co przybyli do Włodar aby rozpocząć nowe życie, już nie żyje. Pozostało wiele wspomnień, znanych nazwisk i opowieści przekazanych dla młodszych pokoleń.

Po okazjonalnych przemówieniach zaproszonych gości,  które były przejmujące i pełne dobrych słów, wzruszeń(DZIĘKUJEMY!) uroczystość „Wieczoru z Niepodległą” zakończyła, przygotowana przez Burmistrza Korfantowa patriotyczna biesiada  przy akordeonie. Burmistrz Janusz Wójcik bardzo profesjonalnie  i rytmicznie „operował” swoim akordeonem. Wspólnie, korzystając z opracowanych na tą okazję śpiewników radośnie śpiewaliśmy patriotyczne piosenki. Było dostojnie,  pięknie i radośnie!

W organizację tego wydarzenia włączyły się wszystkie nasze lokalne organizacje społeczne;  Rada Sołecka na czele z Panią Sołtys, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Włodary „Villa Vlokmari”, Zespół Szkolno-Przedszkolne we Włodarach, OSP, KGW, LZS oraz mieszkańcy.


Dziękujemy bezimiennie wszystkim, którzy przyczynili się i pomogli  zorganizować kolejny raz nasze spotkanie z Niepodległą. Dziękujemy za dojrzałość patriotyczną, za cierpliwość, za poświęcony czas.
Jest to nasz wyraz patriotyzmu i szacunku dla pokoleń, które walczyły o naszą niepodległość.

Niech Żyje Polska !

Fotorelacja ze spotkania