„POLSKO- Jesteśmy!”

Te dwa słowa oddają całość naszych uczuć, starań, przeżyć, wysiłku, dumy, marzeń,  łez szczęścia i wzruszeń. Wymienione uczucia towarzyszyły nam podczas realizacji naszego projektu, który zapoczątkowaliśmy w czerwcu bieżącego roku. Realizowany projekt był i jest wspaniałym naszym wkładem w obchody 100- rocznicy Odzyskania Niepodległości przez nasz kraj. Jako lokalna społeczność, która liczy ponad 700 mieszkańców stanęliśmy na wysokości  zadania. Od początku realizacji przedsięwzięcia cechowała nas odpowiedzialność, punktualność, kreatywność –  jednym słowem profesjonalizm. Poszczególne etapy projektu realizowaliśmy zgodnie z wcześniejszym szczegółowym harmonogramem ustalonym na spotkaniu organizacyjnym  24.04. 2018r. Podczas realizacji projektu wspierał nas nasz Proboszcz, który ogłaszał i przypominał oraz zachęcał mieszkańców Włodar do brania udziału w poszczególnych przedsięwzięciach projektu.

 Tak oto zaczęliśmy od opracowania przepięknego logo projektu i papieru projektowego, który „towarzyszył” nam na każdym ogłoszeniu, komunikacie, zaproszeniu. Pięknych roll-upów,  promujących nasze działania i nas samych. Medali i czapeczek –  niesamowitej pamiątki udziału w biegach.  Kotylionów, które swoim wzorem, wyglądem i barwami były naprawdę rewelacyjne i przez długie lata będą przypominać nam o udziale w Wieczornicy. Te z pozoru drobne działania i związane z nimi rzeczy były i są bardzo ważnym elementem naszego projektu. To promocja, ale  przede wszystkim duma z posiadania trwałej pamiątki, z udziału w tych przedsięwzięciach, które je upamiętniły.

Biegi Niepodległości – ile starań, obaw organizacyjnych czy „wyjdzie”. Przecież to pierwsze tego typu wydarzenie w naszej miejscowości w powojennej historii. Było rewelacyjnie. Dopisały dzieciaki i dorośli. Wg list startowych – 142 uczestników! Przeszło to nasze najśmielsze oczekiwania. Podołaliśmy, dzięki bardzo wydatnej pomocy naszych przyjaciół z Runners Team Nysa, którzy organizacyjnie pomogli nam „pozbierać” uczestników. Dziękujemy!  A na koniec, smaczny grill w postaci wypieczonej kiełbaski i oczywiście nagród Marszałka Województwa, które wręczali Marszałek i nasz Burmistrz. Nie zapomnimy tych naszych myśli, czy dobiegnę? Czy dam radę? I tych wspaniałych przeżyć, kiedy dzieci wchodziły na podium. Ile było w nich adrenaliny, szczęścia i dumy a u starszych łez i wzruszenia. To były piękne chwile.

Zabudowa stołu Niepodległościowego i masztu flagowego. Jest to trwały ślad naszych obchodów 100-rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz wyraz naszej dojrzałości patriotycznej. Będziemy długo pamiętać jak podczas poświęcenia przez ks. Dziekana pierwszy raz w powojennej historii naszej miejscowości odśpiewaliśmy wspólnie 4 zwrotki  Hymnu Państwowego. Po odśpiewaniu „poszły w ruch” chusteczki, szczególnie u osób starszych. Takie momenty pamięta się długo.

Flaga w każdej rodzinie – to wyraz szacunku do barw narodowych i pamiątka obchodów 100-rocznicy Odzyskania Niepodległości. Pamiątka trafiła do każdej rodziny. Bardzo miłe przyjęcie i zrozumienie, które bardzo pozytywnie wpłynęło na budowanie postawy patriotycznej na przyszłość.

Wieczornica Niepodległościowa – poprzez organizację tej uroczystości chcieliśmy podsumować nasze działania projektowe a przede wszystkim wykazać naszą dojrzałość patriotyczną, organizacyjną oraz edukacyjną. Udało się! Ilość uczestników przeszła nasze wyobrażenia, 150 pięknych kotylionów wystarczyło dla tych co przybyli pierwsi. Nie zawiedli również zaproszeni goście. Poszczególni prelegenci  bardzo ciekawym audiowizualnym przekazem przedstawili historię zawiłości drogi naszego narodu do odzyskania niepodległości, przekazali  historię lokalną związaną z przesiedleniem mieszkańców z Kresów Wschodnich – ich obawy, niepewność, odwagę w budowaniu swojej Ojczyzny w nowym miejscu. Przekazali  również jak obecnie można wyrazić swój lokalny patriotyzm  w oparciu o doświadczenia nabyte z programu Odnowy Wsi Województwa Opolskiego.To była naprawdę, ciekawa i edukacyjna „przejażdżka pociągiem historii”.

Montaże słowno-muzyczne młodzieży i dzieci były bardzo ujmujące, patriotyczne i podniosłe. Taniec flagi, uroczysty polonez, inscenizacje zaborów na długo zostaną w pamięci uczestników uroczystości. Piosenki w wykonaniu młodzieży przepełnione liryką, pięknym wokalem u niejednego z nas spowodowały „mokre oczy”. Było bardzo  uroczyście.

Samymi uczuciami nie da się żyć i świętować. I o tym również  pamiętano. Uczestnicy uroczystości mieli okazję wypróbować bardzo smaczne – podsmażane pierożki oraz słodkie smakołyki. Produkt lokalny został  bardzo skutecznie wypromowany, nikt nie wyszedł głodny.

A na koniec okazjonalne przemówienia. To była dawka emocji i wzruszeń. Dziękujemy Gościom za każde dobre słowo, za każdy gest, za każdy uśmiech, za szczerość. Burmistrzu – dziękujemy za „Salę Kongresową”! Traktujemy to jako wyzwanie.

Kończymy już nasz projekt, nasz WSPÓLNY, nasz wyjątkowy, nasz autorski, nasz niepowtarzalny.

Dziękujemy bezimiennie wszystkim, którzy realizowali, wspomagali, wspierali, rozliczali.

Dziękujemy za dojrzałość patriotyczną, za cierpliwość, za poświęcony czas, za wzajemne podtrzymywanie się na duchu, za wspaniałą koordynację działań  wszystkich naszych organizacji społecznych oraz samorządu wiejskiego.

To jest nasz wspólny sukces i spełniony obowiązek wobec naszej Ojczyzny.

 

POLSKO – Jesteśmy i Będziemy!

 

 

 

 

 

W załączeniu prezentacja z realizacji projektu