Ferie zimowe 22 – 26.01.2018 r.

W dniach od 22 do 26 stycznia na naszej świetlicy wiejskiej we Włodarach miały miejsce zajęcia w ramach ferii zimowych dla dzieci. To kolejne ferie, które zostały zorganizowane przez lokalne organizacje działające w naszej miejscowości Włodary i przy współpracy z Urzędem Miejskim w Korfantowie(wsparcie finansowe GKRPA). Trzy dni zajęć odbyły się na świetlicy a dwa były wyjazdowe do Centrum Edukacyjnego Zaczarowany Świat w Opolu oraz wyjazd rekreacyjny na narty do Lądka Zdroju.

Jak spędzały czas nasze dzieciaki na świetlicy?
Miały pełen luz odpoczynku, gdyż miały swoje towarzystwo i moc różnych zajęć. Mniejsze dzieciaczki chętnie rysowały, grały w gry planszowe, biegały po sali mając roześmiane buzie. Trochę starsi mieli do dyspozycji grę „Piłkarzyki”, dwa stoły tenisowe, gry planszowe itp. Tenis cieszył się jak zawsze powodzeniem – mają swój styl grania grupą(ciekawe zjawisko). Przy „Piłkarzykach” skupiają się Ci co grają i kibicują. Ta gra sprawia dzieciom mnóstwo radości.

Odbył się również profesjonalnie przeprowadzony Turniej Tenisa, który nadzorowali bracia bliźniacy Marek i Jacek oraz Julek (to nasza młodzież, która wspiera swoją obecnością organizację tych ferii). Zwycięzcy otrzymali nagrody wręczone przez organizatorów.

Celem nadrzędnym do zabawy uczestników było włączenie częściowo nowej wiedzy a częściowo przypomnienie o bezpieczeństwie w życiu związanym z używaniem telefonów komórkowych ze słuchawkami w uszach w formie prelekcji z zaproszonymi gośćmi z Policji. Byli to panowie: nasz dzielnicowy z Policji w Korfantowie pan Łukasz Olszewski oraz z Komendy Powiatowej w Nysie z Wydziału Ruchu Drogowego pan Arkadiusz Dutka.

Obaj panowie policjanci w ciekawy sposób przedstawili dzieciom sporo potrzebnych informacji wynikających z bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego. Podawali przykłady różnych sposobów zachowań w sytuacjach zagrożeń w poruszaniu się w mieście i na wsi w ruchu pieszym i samochodowym. Dzieci brały czynny udział w sprawdzaniu wiedzy, którą przekazali panowie policjanci. Każdorazowo bardzo dużym zainteresowaniem u dzieci i młodzieży cieszą się zajęcia wyjazdowe. Tym razem udaliśmy się do Centrum Edukacyjnego Zaczarowany Świat w Opolu. Podczas warsztatów w Centrum Nauki i Eksperymentu, pod czujnym okiem prowadzących zajęcia, pasjonatów w dziedzinie fizyki, matematyki, przyrody… mogliśmy oddać się czarowi otaczającego nas świata. Zgłębiać swoją wiedzę i poznawać tajniki ekscytujących obszarów nauki i technologii.

Wyjazd na narty i sanki to prawdziwa erupcja wulkanu radości, chęci poznania swoich umiejętności i sprawności fizycznej na śniegu. Mnóstwo sytuacji wesołych jak również pełnych powagi i skupienia pierwszych kroków i przewrotek na nartach. To również czas wzajemnej pomocy i wspólnej zabawy oraz czas nowych doświadczeń.
W ostatnim dniu ferii nie zabrakło również atrakcji z typu poszerzenia wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. A ten profesjonalny przekaz zawdzięczamy naszej O S P, która zaprosiła panów strażaków Bartka i Grzegorza pracujących zawodowo w Straży w Głuchołazach. Powstały zespół ratownictwa ilustrował sytuacje wymagające udzielenia pierwszej pomocy. Dzieci poznały jakim sprzętem dysponują nasi strażacy na wypadek potrzeby udzielenia pierwszej pomocy. Poznały zarówno nazwy jak i funkcjonalność poszczególnych elementów „czerwonej” walizki. Była demonstracja fikcyjnych sytuacji i jak należy się w nich potencjalnie zachować. I znowu dzieci brały czynny udział. Trzeba przyznać że dzieci poznawały nową wiedzę w zakresie udzielania pomocy, ale również dysponowały zapamiętaną wcześniej wiedzą, co pozwala uwierzyć, że będą wiedziały w razie potrzeby jak się zachować. Na koniec był sprawdzian z uzyskanej wiedzy i pani Alicja z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przekazywała nagrody rzeczowe, które przywiozła dla naszych dzieci.

W organizację ferii było włączonych dużo ludzisków, którzy jak zawsze okazali serducho dla wsparcia tej idei, aby dzieciaki miały troszkę bardziej urozmaicony czas wolny od nauki. Nie zabrakło przedstawicieli naszych organizacji lokalnych, którzy mogli znaleźć czas na opiekę podczas tych zajęć na świetlicy, zapewnienia dzieciom posiłku i możliwości edukacji w zakresie bezpieczeństwa, bezpiecznej frajdy na nartach i sankach w Lądku Zdroju oraz poznania Zaczarowanego Świata w Opolu.

Dzięki współpracy z Urzędem Miejskim w Korfantowie i życzliwości tych, którym chce się chcieć cokolwiek czynić, dzieci miały ciekawy czas wolny od nauki. Bardzo DZIĘKUJEMY wszystkim zaangażowanym w realizację kolejnego-cyklicznego projektu.