Aktualności

Kolejny projekt!

Kolejny projekt!

Z przyjemnością informujemy o otrzymaniu kolejnej dotacji. Pod egidą naszego Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Włodary – „Villa Vlokmari” skutecznie aplikowaliśmy w naszym Urzędzie Miejskim dotację na realizację projektu pod nazwą ,,Zaopiekuj się mną’’. Podpisanie umowy 15.04.2019r

Projekt  jest kontynuacją podjętych w 2016r, 2017r i 2018r inicjatyw, mających na celu podniesienie świadomości ekologicznej uczestników, poprzez poszerzenie ich wiedzy na temat bioróżnorodności środowiska przyrodniczego, gatunków roślin i sposobów tworzenia ogólnie dostępnych wiejskich skwerów zielonych oraz  przydomowych terenów zielonych.

Tym razem nasze działania skierowane są na edukację  z zakresu podstawowych zasad pielęgnacji  drzew owocowych i zakładania przydomowych sadów.

Uczestnicy zdobędą wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony, pielęgnacji, zakładania, rozmnażania tradycyjnych odmian drzew owocowych. Realizacja projektu przyczyni się do ochrony tradycyjnych sadów.

Miejsca realizacji: Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie, świetlica wiejska we Włodarach, sad drzew owocowych we Włodarach. 

Uczestnicy podczas warsztatu wyjazdowego warsztatu do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, poznają zasady odpowiedniej pielęgnacji, cięć korekcyjnych i odmładzających, wiązania konarów bielenia pni oraz okulizacji i szczepień drzew owocowych. Poznane zasady następnie wykorzystają w praktyce podczas warsztatu lokalnego w sadzie drzew owocowych  znajdującym się na terenie Włodar. Dodatkowo podczas warsztatu, uczestnicy przeprowadzą nasadzenia uzupełniające drzew owocowych- starych odmian czereśni,  wzdłuż ul Parkowej i przy placu świetlicy wiejskiej we Włodarach.

Chcemy aby nasze działania  kompleksowo poszerzyły wiedzę wśród mieszkańców w zakresie poprawy jakości w pracach ochrony tradycyjnych sadów przez ich właścicieli, poprzez  poznanie sposobów pielęgnacji drzew, cięć korekcyjnych i odmładzających. Ugruntowanie tej wiedzy podniesie świadomość i myślenie  proekologiczne, że dbałość o drzewa owocowe, nie kończy się tylko na ich nasadzeniu i bieleniu pnia.

Przyznana dotacja z Urzędu Miejskiego w Korfantowie wyniosła 5000 zł.

Zapraszamy do udziału i jednocześnie dziękujemy wszystkim zaangażowanym i chętnym, którzy zadeklarowali wymierną pomoc i udział w realizacji tego projektu.

Informacja na papierze firmowym pdf     Kolejny projekt!

Posted by Łuki in Aktualności, Stowarzyszenie Villa Vlokmari
ODNOWA WSI POWIATU NYSKIEGO – otrzymaliśmy kolejną dotację!

ODNOWA WSI POWIATU NYSKIEGO – otrzymaliśmy kolejną dotację!

Projekt Odnowy Wsi Powiatu Nyskiego pn „Futbol dla wszystkich” jest kontynuacja rozpoczętych działań związanych z uzupełnianiem naszego Eko-Centrum o kolejny  sprzęt w postaci betonowego stołu do gry w piłkarzyki. Zabudowany sprzęt jeszcze bardziej poprawi funkcjonalność naszej otwartej strefy oraz wpłynie pozytywnie na rozwój aktywności mieszkańców.    

W ramach działań planujemy wykonać następujące prace:

  1. Zakup i transport betonowego stołu do gry w piłkarzyki,
  2. Przygotowanie terenu pod zabudowę zakupionego stołu,
  3. Zabudowa stołu,
  4. Konserwacja leśnych ławostołów (drewnianych) oraz modernizacja przenośnych ławek plenerowych.

Projekt będzie realizowany w szczególności przez młodych mieszkańców Włodar i członków poszczególnych organizacji społecznych oraz przy czynnym wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Korfantowie i Starostwa Powiatowego w Nysie. Otrzymane dotacje: Urząd Miejski w Korfantowie- 2300 zł i Starostwo Powiatowe w Nysie – 2250 zł

Będzie to kolejny, trwały ślad inwestycyjny w życiu naszej miejscowości i rozwoju przestrzeni publicznej a własna praca i wysiłek przyczyni się również do większej dbałości i poszanowania uzyskanych efektów, przez samych mieszkańców w szczególności przez młodych ludzi – taką mamy nadzieję!  

Posted by Łuki in Aktualności
Nasz mieszkaniec Krzysztof Bernacki uhonorowany statuetką ,,Opolska Gwiazda Europy”

Nasz mieszkaniec Krzysztof Bernacki uhonorowany statuetką ,,Opolska Gwiazda Europy”

inf. UM w Korfantowie

Krzysztof Bernacki uhonorowany statuetką ,,Opolska Gwiazda Europy”!

Miło nam poinformować, że podczas wczorajszej (15.04.br.) uroczystej gali w Filharmonii Opolskiej mieszkaniec Włodar- Pan Krzysztof Bernacki uhonorowany został przez Marszałka Województwa Opolskiego Pana Andrzeja Bułę statuetką ,,Opolska Gwiazda Europy”!

Zorganizowana przez Samorząd Województwa Opolskiego gala miała na celu wyróżnienie liderów i mieszkańców województwa aktywnie działających na rzecz wsi i została zorganizowana z okazji 15-lecia funkcjonowania Polski
w Unii Europejskiej.
Statuetkę otrzymał także mieszkaniec naszej gminy.
Osoba Pana Krzysztofa znana jest nie tylko w miejscowości, w której jest liderem, ale też w powiecie nyskim, województwie opolskim i we wszystkich instytucjach, które wspierają rozwój wsi, przyznając przy tym granty. 
Dzięki pomysłom Pana Krzysztofa Bernackiego, jego zaangażowaniu i determinacji w pisaniu projektów, realizacji i ich rozliczeniu, a przede wszystkich dzięki ogromnemu zaangażowaniu organizacji działających w miejscowości, budowaniu projektów na zgodzie i współpracy wszystkich mieszkańców miejscowości udało się skutecznie aplikować o środki finansowe, które przeznaczone zostały na poprawę i rozwój sołectwa.

Opolską Gwiazdą Europy Pan Krzysztof osobiście się nie czuje, a otrzymane wyróżnienie dedykuje wszystkim mieszkańcom Włodar, dzięki którym możliwa była realizacja wszystkich dotychczasowych projektów.

Gratulacje laureatowi złożyli: obecny na gali Burmistrz Korfantowa Pan Janusz Wójcik oraz Sołtys Włodar Pani Dorota Sosulska.

Szczegółowy opis projektów zrealizowanych z inicjatywy Pana Krzysztofa Bernackiego dostępny będzie najbliższym wydaniu Informatora Gminy Korfantów, do którego lektury już teraz zapraszamy.

Obraz może zawierać: 1 osoba, stoi i buty
Brak dostępnego opisu zdjęcia.
Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie stoją, buty, garnitur i w budynku
Obraz może zawierać: 2 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i buty
Posted by Łuki in Aktualności, Stowarzyszenie Villa Vlokmari
Wybory SOŁTYSA i Rady Sołeckiej

Wybory SOŁTYSA i Rady Sołeckiej

13 marca 2019 r. na świetlicy wiejskiej we Włodarach odbyło się zebranie wiejskie sprawozdawczo-wyborcze. W trakcie zebrania przedłożono sprawozdanie z działalności samorządu wiejskiego za poprzednią kadencję.

Burmistrz Korfantowa Pan Janusz Wójcik złożył serdeczne podziękowania za pracę wykonaną na rzecz wsi dla kończącej kadencję Rady Sołeckiej oraz Sołtysa. 

Pan Arkadiusz Byra złożył wyrazy wdzięczności dla całej społeczności wiejskiej na czele z organizacjami funkcjonującymi na jej terenie, za dotychczasową współpracę i niezawodność w działaniu.

W kolejnej części zebrania przeprowadzono wybory sołtysa oraz Rady Sołeckiej na kadencję 2019-2024. W wyniku tajnego głosowania jednogłośnie nowym Sołtysem Włodar została Dorota Sosulska, a do Rady Sołeckiej wybrani zostali:

 

1.Violetta Kmiecik ;
2. Nikola Łankowska;
3. Anna Kreft;
4. Ewa Sosulska;
5. Piotr Job;
6. Zdzisław Orzeł;
7. Andrzej Pawlicki;
8. Kubiesa Mateusz  
9. Krzysztof Kazimierski.

Gratulujemy decyzji i wyboru oraz życzymy wiele cierpliwości i czerpania satysfakcji z pracy społecznej na rzecz naszej miejscowości.

 

Posted by Łuki in Aktualności, Samorząd
Ferie zimowe 2019 na świetlicy wiejskiej

Ferie zimowe 2019 na świetlicy wiejskiej

W dniach od 4 do 8 lutego odbyły się kolejny raz zorganizowane przez organizacje lokalne Ferie Zimowe dla naszych dzieci i młodzieży. Program ferii obejmował 3 dni poniedziałek, wtorek, piątek na miejscu w świetlicy wiejskiej i 2 dni wyjazdowe: narty Lądek Zdrój oraz Muzeum Polskiej Piosenki i lodowisko Toropol w Opole.

Na świetlicy dzieci mogły po prostu być ze sobą razem, co bardzo lubią jak my opiekunowie zauważyliśmy. A jak spędzały ten czas? Obowiązkowo rozgrywki w tenisa stołowego zarówno młodsi i starsi. Chętnie grały w grę „piłkarzyki”, a te całkiem maluchy rysowały bądź grały w gry planszowe. Włączaliśmy także wspólne zabawy konkursowe, gdzie udział brały wszystkie dzieci. Poniedziałek był wyjątkowym dniem z bardzo dużą ilością śniegu, co pozwoliło nam z całą grupą uczestników i opiekunów ulepić dużego bałwana.

We wtorek zagościł u nas policjant pan Grzegorz z prelekcją o bezpieczeństwie w sportach zimowych szczególnie tych wymyślnych przez same dzieci. Przykładem są dzikie lodowiska, gdzie nietrudno o nieszczęście gdy pęka lód. Podsumowaniem prelekcji były pytania policjanta, na które dzieci chętnie odpowiadały.

A na stoku, to prawdziwa frajda, dzieci, które nie tak dawno nie umiały ustać na nartach lub snowboardzie, bardzo dobrze sobie radziły. Te,  które po raz  pierwszy ubrały narty, pod bacznym okiem opiekunów stawiały pierwsze „kroki”, żeby chwilę później zjeżdżać już samemu. Dużo radości, przyjemnych chwil a później radosnych wspomnień. I o to chodzi, to jest ta alternatywa na brak zainteresowań i pomysłów dla najmłodszych.

Muzeum Polskiej Piosenki, wielu z nas nawet dorosłych nie wiedziało, że blisko nas, jest tak ciekawe miejsce. Każdy z uczestników z pomocą najnowszych urządzeń i rozwiązań multimedialnych mógł  poczuć magię festiwali, ówczesnych przebojów i atmosferę tamtych lat.

Lodowisko, kolejne wyzwanie, któremu wszyscy sprostali. Oczywiście,  czasami poczuło się „bliskość” zimnej tafli lodowiska, ale nic w życiu nie przychodzi łatwo. Radość, uśmiech, zabawa, pierwsze niepewne kroki na łyżwach i myśli „czy się uda”. To codzienność z którą żyjemy. Kolejne doświadczenie, kolejne umiejętności i kolejne miłe wspomnienia.

W piątek na zakończenie ferii była zabawa, która przyniosła wiele radości samym dzieciom i opiekunom, gdyż bawiliśmy się wspólnie. Hitem była tzw. ”Belgijka”, gdzie tańczył każdy z każdym.

Obserwujemy te dzieciaki co roku na organizowanych przez nas feriach dla nich. Dzieci są zawsze o rok starsze i więcej potrafią. Nauka jazdy na nartach czy łyżwach napawa nas wielką dumą z postępu dzieciaków. To naprawdę nie są te same dzieci które zaczynały po raz pierwszy jazdę na stoku i lodowisku. Aż serce się raduje, że tyle dobrego można uczynić w zespole chętnych mieszkańców oraz przy wsparciu i współpracy  Urzędu Miejskiego naszej gminy Korfantów.

Bardzo dziękujemy za kreatywność, poświęcenie i energię wszystkim OPIEKUNOM. Bez Was i Waszego zaangażowania nic by się nie działo. DZIĘKUJEMY!

Dziękujemy również naszemu księdzu Proboszczowi(Dziekanowi), który co roku wspiera nas duchowo, merytorycznie, finansowo oraz swoją obecnością. DZIĘKUJEMY!

DO ZOBACZENIA ZA ROK! 🙂

Posted by Łuki in Aktualności
,,Nie wystarczy posadzić’’

,,Nie wystarczy posadzić’’

,,Nie wystarczy posadzić’’

 

Z satysfakcją i przyjemnością informujemy o zakończeniu realizacji projektu pn „Nie wystarczy posadzić”. Projekt realizowany był przy udziale wszystkich organizacji społecznych działających we Włodarach i trwał ponad 7 miesięcy.

Projekt był kontynuacją podjętych w 2016 i 2017r. inicjatyw, mających na celu podniesienie świadomości ekologicznej uczestników. Tym razem działania były skierowane na edukację  z zakresu podstawowych zasad pielęgnacji  drzew, krzewów i roślin kwitnących.

Po zakończeniu realizacji, możemy stwierdzić, że przeprowadzone działania projektowe, bardzo skutecznie wpłynęły na podniesienie świadomości ekologicznej uczestników. Udało się nam osiągnąć wszystkie zakładane cele i rezultaty. Na dobrą opinię i przebieg realizacji projektu, bardzo duży i pozytywny wpływ miało doświadczenie organizacyjne wnioskodawców i osób zaangażowanych. To doświadczenie w głównej mierze zostało zdobyte podczas realizacji podobnych projektów
z Bioróżnorodności organizowanych przez Urząd Miejski w Korfantowie  jak również innych działań  z rożnych dziedzin życia społecznego, w ramach programu Odnowy Wsi.

Realizacja projektu to również wspaniała i szeroko rozumiana, współpraca  wszystkich organizacji społecznych, działających w naszej miejscowości.

Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Korfantowie za przyznaną dotację(5000 zł) oraz za okazaną życzliwość i współpracę podczas realizacji projektu.

Dziękujemy również wszystkim uczestnikom oraz sympatykom naszych działań.

                                 

W załączeniu prezentacja z realizacji  projektu.

Prezentacja bio 2018

Zarząd SRW- we Włodarach- „Villa Vlokmari”

 

 

Posted by Łuki in Aktualności
„POLSKO- Jesteśmy!”

„POLSKO- Jesteśmy!”

Te dwa słowa oddają całość naszych uczuć, starań, przeżyć, wysiłku, dumy, marzeń,  łez szczęścia i wzruszeń. Wymienione uczucia towarzyszyły nam podczas realizacji naszego projektu, który zapoczątkowaliśmy w czerwcu bieżącego roku. Realizowany projekt był i jest wspaniałym naszym wkładem w obchody 100- rocznicy Odzyskania Niepodległości przez nasz kraj. Jako lokalna społeczność, która liczy ponad 700 mieszkańców stanęliśmy na wysokości  zadania. Od początku realizacji przedsięwzięcia cechowała nas odpowiedzialność, punktualność, kreatywność –  jednym słowem profesjonalizm. Poszczególne etapy projektu realizowaliśmy zgodnie z wcześniejszym szczegółowym harmonogramem ustalonym na spotkaniu organizacyjnym  24.04. 2018r. Podczas realizacji projektu wspierał nas nasz Proboszcz, który ogłaszał i przypominał oraz zachęcał mieszkańców Włodar do brania udziału w poszczególnych przedsięwzięciach projektu.

 Tak oto zaczęliśmy od opracowania przepięknego logo projektu i papieru projektowego, który „towarzyszył” nam na każdym ogłoszeniu, komunikacie, zaproszeniu. Pięknych roll-upów,  promujących nasze działania i nas samych. Medali i czapeczek –  niesamowitej pamiątki udziału w biegach.  Kotylionów, które swoim wzorem, wyglądem i barwami były naprawdę rewelacyjne i przez długie lata będą przypominać nam o udziale w Wieczornicy. Te z pozoru drobne działania i związane z nimi rzeczy były i są bardzo ważnym elementem naszego projektu. To promocja, ale  przede wszystkim duma z posiadania trwałej pamiątki, z udziału w tych przedsięwzięciach, które je upamiętniły.

Biegi Niepodległości – ile starań, obaw organizacyjnych czy „wyjdzie”. Przecież to pierwsze tego typu wydarzenie w naszej miejscowości w powojennej historii. Było rewelacyjnie. Dopisały dzieciaki i dorośli. Wg list startowych – 142 uczestników! Przeszło to nasze najśmielsze oczekiwania. Podołaliśmy, dzięki bardzo wydatnej pomocy naszych przyjaciół z Runners Team Nysa, którzy organizacyjnie pomogli nam „pozbierać” uczestników. Dziękujemy!  A na koniec, smaczny grill w postaci wypieczonej kiełbaski i oczywiście nagród Marszałka Województwa, które wręczali Marszałek i nasz Burmistrz. Nie zapomnimy tych naszych myśli, czy dobiegnę? Czy dam radę? I tych wspaniałych przeżyć, kiedy dzieci wchodziły na podium. Ile było w nich adrenaliny, szczęścia i dumy a u starszych łez i wzruszenia. To były piękne chwile.

Zabudowa stołu Niepodległościowego i masztu flagowego. Jest to trwały ślad naszych obchodów 100-rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz wyraz naszej dojrzałości patriotycznej. Będziemy długo pamiętać jak podczas poświęcenia przez ks. Dziekana pierwszy raz w powojennej historii naszej miejscowości odśpiewaliśmy wspólnie 4 zwrotki  Hymnu Państwowego. Po odśpiewaniu „poszły w ruch” chusteczki, szczególnie u osób starszych. Takie momenty pamięta się długo.

Flaga w każdej rodzinie – to wyraz szacunku do barw narodowych i pamiątka obchodów 100-rocznicy Odzyskania Niepodległości. Pamiątka trafiła do każdej rodziny. Bardzo miłe przyjęcie i zrozumienie, które bardzo pozytywnie wpłynęło na budowanie postawy patriotycznej na przyszłość.

Wieczornica Niepodległościowa – poprzez organizację tej uroczystości chcieliśmy podsumować nasze działania projektowe a przede wszystkim wykazać naszą dojrzałość patriotyczną, organizacyjną oraz edukacyjną. Udało się! Ilość uczestników przeszła nasze wyobrażenia, 150 pięknych kotylionów wystarczyło dla tych co przybyli pierwsi. Nie zawiedli również zaproszeni goście. Poszczególni prelegenci  bardzo ciekawym audiowizualnym przekazem przedstawili historię zawiłości drogi naszego narodu do odzyskania niepodległości, przekazali  historię lokalną związaną z przesiedleniem mieszkańców z Kresów Wschodnich – ich obawy, niepewność, odwagę w budowaniu swojej Ojczyzny w nowym miejscu. Przekazali  również jak obecnie można wyrazić swój lokalny patriotyzm  w oparciu o doświadczenia nabyte z programu Odnowy Wsi Województwa Opolskiego.To była naprawdę, ciekawa i edukacyjna „przejażdżka pociągiem historii”.

Montaże słowno-muzyczne młodzieży i dzieci były bardzo ujmujące, patriotyczne i podniosłe. Taniec flagi, uroczysty polonez, inscenizacje zaborów na długo zostaną w pamięci uczestników uroczystości. Piosenki w wykonaniu młodzieży przepełnione liryką, pięknym wokalem u niejednego z nas spowodowały „mokre oczy”. Było bardzo  uroczyście.

Samymi uczuciami nie da się żyć i świętować. I o tym również  pamiętano. Uczestnicy uroczystości mieli okazję wypróbować bardzo smaczne – podsmażane pierożki oraz słodkie smakołyki. Produkt lokalny został  bardzo skutecznie wypromowany, nikt nie wyszedł głodny.

A na koniec okazjonalne przemówienia. To była dawka emocji i wzruszeń. Dziękujemy Gościom za każde dobre słowo, za każdy gest, za każdy uśmiech, za szczerość. Burmistrzu – dziękujemy za „Salę Kongresową”! Traktujemy to jako wyzwanie.

Kończymy już nasz projekt, nasz WSPÓLNY, nasz wyjątkowy, nasz autorski, nasz niepowtarzalny.

Dziękujemy bezimiennie wszystkim, którzy realizowali, wspomagali, wspierali, rozliczali.

Dziękujemy za dojrzałość patriotyczną, za cierpliwość, za poświęcony czas, za wzajemne podtrzymywanie się na duchu, za wspaniałą koordynację działań  wszystkich naszych organizacji społecznych oraz samorządu wiejskiego.

To jest nasz wspólny sukces i spełniony obowiązek wobec naszej Ojczyzny.

 

POLSKO – Jesteśmy i Będziemy!

 

 

 

 

 

W załączeniu prezentacja z realizacji projektu

Posted by Łuki in Aktualności
POLSKA

POLSKA

NAUCZMY SIĘ NA PAMIĘĆ TEGO KRAJU, LITERA PO LITERZE, A DZIEŃ PO DNIU.
CO OCZY PO HORYZONT OGARNIAJ
Ą , CO ZDARZYĆ SIĘ NAM MOŻE TYLKO TU.
W Z
ŁOCISTYM LIPCU, CZY ZIELONYM MAJU, OD WSCHODU SŁOŃCA, AŻ PO NOCY CIEŃ.
NAUCZMY SI
Ę NA PAMIĘĆ TEGO KRAJU, JEDNEGO W CAŁYM ŚWIECIE, JAK WŁASNY DZIEŃ.

Nie wiemy dlaczego akurat ta piosenka została w naszej  pamięci i bardzo często ją nucimy i śpiewamy.
Może dlatego, że jest tak prawdziwa jak tytuł projektu ,,Polsko-Jesteśmy” i nasz osobisty udział w Wieczornicy  z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że wszyscy braliśmy udział w historycznym wydarzeniu, które już więcej nie powtórzy się za naszego życia. Ktoś wychodzący z sali dodał na koniec: ,, Do zobaczenia za 100 lat w niebie”. Wrażenia, odczucia, przeżycia jakie nam towarzyszyły były na pewno zróżnicowane, ale widoczna była jednakowa chwila zadumy, zatrzymania się, wsłuchania w przeszłość. Jakże te chwile są ważne w dzisiejszych czasach. Jak bardzo ucieszył nas obraz dzieci, kiedy pięknie ubrane zaprezentowały poloneza, bardzo uroczyście zatańczyły z flagą. Przygotowały dla nas odbiorców przedstawienie pełne powagi. Czuliśmy dumę i radość, że mogliśmy w tym uczestniczyć.

Wielkie wyrazy szacunku za przygotowanie dzieci dla Szkoły Podstawowej we Włodarach. Przedstawienie podbiło serca wszystkich widzów. Brawo! Cieszymy się również, że młodzież odpowiedziała na apel i przygotowała pieśni pełne liryki, patriotyzmu, wspomnień i miłych dla ucha wrażeń estetycznych. A oto jedna z wypowiedzi młodej osoby:  ,,To był dla nas zaszczyt wystąpić. Dziękujemy za zaproszenie. Cieszę się, że choć nie pochodzę z Włodar mogłam wziąć udział w tej uroczystości…..”

Pamiętajmy, że ,,Tyle jest przyszłości przed nami, ile wspomnień z przeszłości żyje w naszej pamięci”.

Pragniemy podziękować  Panu Markowi Misztalowi za bogatą prelekcję o Niepodległej i słowa, które wypowiedział prosto z serca: NIECH ŻYJE  POLSKA. Panie Marku można być doktorem w wielu dziedzinach, ale Pan jest doktorem, fascynatem historii i przeszłości Polski. Dziękujemy za te słowa.
Ludzie, którzy nas otaczają posiadają osobistą przynależność do kraju, ale szczególnie związani są ze swoim miejscem zamieszkania. Nie byłoby Wieczornicy, gdyby nie Stowarzyszenie Rozwoju Wsi, Koło Gospodyń Wiejskich, Rada Sołecka, OSP, LZS i mieszkańcy Włodar, którzy wzięli na siebie obowiązek zorganizowania, prowadzenia spotkania  i poczęstunku dla uczestników i gości Wieczornicy. Ale  należy zaznaczyć również fakt , iż wszystko  od czegoś  się zaczęło.  A zaczęło się od POMYSŁU!!! .  

Dziękujemy za wrażliwość i lokalny patriotyzm naszych Pomysłodawców. Idąc tą drogą należy podziękować Pani socjolog  Martynie Tomiczek i  przypomnieć słowa, które przytoczyła w swojej prelekcji, że tożsamość narodowa i lokalna budowana  jest na bazie przynależności do grupy w której żyjemy, mieszkamy, na osobistej wrażliwości a także na przeżyciach przekazanych nam przez dziadków, rodziców, którzy już przeżyli swoją historię  przesiedleń do Włodar.

MY NATOMIAST TWORZYMY NOWĄ HISTORIĘ.  ŻYJEMY W WOLNYM KRAJU.  W NASZEJ MIEJSCOWOŚCI.

I w tym miejscu należy podziękować kolejnym prelegentom, którzy przygotowali prelekcję o działaniach, które podejmowane były  na rzecz swojej małej ojczyzny w latach 2004-2018 w ramach programu Odnowy Wsi woj. opolskiego.  Było na co popatrzeć.

,,JA TO MAM SZCZĘŚCIE, ŻE W TYM MOMENCIE ŻYĆ MI PRZYSZŁO W KRAJU NAD WISŁĄ”

NIEPODLEGŁA,2018r.

 

Posted by Łuki in Aktualności
BIEG NIEPODLEGŁOŚCI WE WŁODARACH 2018

BIEG NIEPODLEGŁOŚCI WE WŁODARACH 2018

25 sierpnia 2018 r. to dzień można rzec historycznego wydarzenia w naszej wsi Włodary- Bieg Niepodległości dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Biegi kojarzą się z miastami, a nie wsią i jeszcze tak małą jak nasza. Otóż Bieg Niepodległości był jednym z elementów realizacji wygranego projektu ,,POLSKO JESTEŚMY” z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Założyliśmy, że znajdzie 100 uczestników małych
i dużych. Każdy uczestnik miał otrzymać na mecie pamiątkowy medal, a przy odbiorze numeru startowego czapeczkę z logo projektu. Przewidziane były również nagrody
w kategoriach wiekowych- dzieci oraz „open” kobiety i mężczyźni (w biegu dla dorosłych).
Dystanse dla dzieci to:
100 m do 6 lat
200 m 6-10 lat
600 m 10-14 lat
1000 m 14-18 lat
3 km dla wszystkich, powyżej 18 roku życia
Na roboczo postanowiliśmy dorzucić poza projektem kategorię DLA NAJSZYBSZEJ MIESZKANKI I MIESZKAŃCA Włodar oraz NAJSTARSZEJ i NAJSTARSZEGO uczestnika Biegu. Biegi dla dzieci i młodzieży odbyły się na boisku przy naszej Szkole Podstawowej, a główny bieg po crossowej trasie, tuż obok naszej wiejskiej świetlicy.
Już na samym początku zaskoczyła nas liczba dzieci, które wraz z rodzicami zapisywały się do startu i utworzyła się długa kolejka do naszego mini biura zawodów.
Profesjonalnie zawody przeprowadził pan Marcin Konarski, nauczyciel w-f w naszej szkole. Pomocą służyli biegacze klubowi Piotr i Paweł. Biuro zawodów obsłużyła zaprzyjaźniona biegowa grupa „Runners Team Nysa”.
Podczas biegu dzieci emocje były niesamowite, w zasadzie u wszystkich – dzieciaków, rodziców i organizatorów. Gdy wieszaliśmy medale po ukończonym biegu dzieciakom to widać było ogromną radość z tego powodu. My dorośli cieszyliśmy się zarówno z rywalizacji jak i radości dzieci.
Dorośli wystartowali spod świetlicy wiejskiej. Tutaj zabrakło nam numerów startowych, a co za tym idzie i medali. Jeśli numery startowe dało się jeszcze dodrukować przed startem, to na medale trzeba było poczekać, aż zostaną dorobione . Uczestnicy byli w bardzo różnym wieku i z różnymi biegowymi możliwościami począwszy od profesjonalistów- zawodowców do takich, którzy właśnie na tym biegu wystartowali po raz pierwszy w swoim życiu. Liczbowo w biegach wzięło udział 69 dzieci i młodzieży oraz 73 dorosłe osoby.
Dla wszystkich uczestników biegu przewidziano kiełbaskę z grilla a na podsumowaniu było wręczenie nagród przy udziale marszałka województwa pana Antoniego Konopki i naszego burmistrza pana Janusza Wójcika. Okazało się, że stawanie na podium było niesamowitym wydarzeniem w życiu dzieciaków. Z dumą odbierały dyplomy i nagrody. Z pewnością podium dodało rangi naszym zawodom.
To był nasz pierwszy raz – uczyliśmy się dopiero organizacji i logistyki takiego wydarzenia. Naprawdę udało nam się(z miłym zaskoczeniem liczby uczestników), zrealizować ten etap naszego projektu. Wyrazy ogromnego uznania dla naszej koordynatorki zawodów, pani Janiny Sosulskiej oraz dla członków LZS i OSP, którzy w profesjonalny sposób obsłużyli trasę biegu i bardzo „smacznego” grilla.
Był to Pierwszy Bieg Niepodległości w naszej miejscowości, z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby go powtórzyć za rok….? Co na to uczestnicy Biegu? Bez Was na pewno się nie odbędzie! Dlatego namawiamy do biegania i treningu.
Do zobaczenia za rok!

Organizatorzy

GALERIA ZDJĘĆ Z BIEGU NIEPODLEGŁOŚCI

Posted by Łuki in Aktualności
Relacja z konkursu szkolnego w ramach projektu „Nie wystarczy posadzić”

Relacja z konkursu szkolnego w ramach projektu „Nie wystarczy posadzić”

Dnia 15 czerwca 2018r. w Szkole Podstawowej we Włodarach odbyło się spotkanie uczestników Projektu z Bioróżnorodności, jako kolejnego etapu jego realizacji.
Głównymi bohaterami projektu były dzieci, a mianowicie uczniowie w/w szkoły (grupa zerowa oddziału przedszkolnego oraz klasy I-III oraz IV-VII).
Młodsze dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym, pn. ,,Dbam o mój ogródek – zielony zakątek”. Natomiast w Turnieju wiedzy ekologiczno – przyrodniczej pod hasłem „Środowisko ponad wszystko” udział wzięli uczniowie klas IV-VII.
Turniej był poprzedzony wykładem Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Nysie Jacka Tarnowskiego nt. „Myśli Ekologiczne w zakresie poszanowania otaczającego nas środowiska przyrodniczego”
Pan Jacek w swoim wykładzie przedstawił dużo ciekawych informacji o otaczającym nas środowisku, jego poszanowaniu a także o jego walorach krajobrazowych na terenie powiatu. Zachęcał również do bliższego poznania naszego pięknego regionu. Zadawał pytania na temat gospodarki odpadami-w jaki sposób dzieci selekcjonują śmieci – oczywiście wszystko na ten temat wiedziały 
Uczniowie również zadawali pytania, na które odpowiadał p. Jacek.
Kolejnym etapem spotkania był turniej wytypowanych 3 drużyn klas IV-VII. Dzieci świetnie sobie radziły z kalamburami i testami, które przygotował i przeprowadził nauczyciel szkoły, p. Marcin Konarski.

Najprzyjemniejszym momentem spotkania było wręczenie nagród uczestnikom wszystkich konkursów.

Wśród zaproszonych gości byli: Burmistrz Korfantowa, Prezes Fundacji „Dla Przyszłości”, przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Włodary „Villa Vlokmari”, grono pedagogiczne szkoły podstawowej.
Gospodarzem spotkania była pani Dyrektor Szkoły Podstawowej we Włodarach p. Danuta Babicz- Lewandowska.

Inf. przygotowała:

Janina Sosulska


Informacja nt konkursu

Posted by Łuki in Aktualności